$
בארץ

שטייניץ: תוך 10 שנים רוב ייצור החשמל בישראל יגיע מאנרגיה ירוקה

שר האנרגיה הבטיח כי כבר בשנה הקרובה "נכפיל את ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות". הוא הודה שעד היום המדינה פספסה את התחזיות שהוצבו על ידה בתחום

ליאור גוטמן 12:4628.11.16
ייצור החשמל בישראל יעבור למקורות אנרגיה מתחדשים. בשנת 2026 שיעורו יגיע ל-80% והוא יהיה מבוסס על מתקני רוח, אנרגיה סולארית וגז טבעי - כך הבטיח היום (ב') שר האנרגיה יובל שטייניץ. "השנה תהיה שנת האנרגיות המתחדשות, וכבר ב-2017 נכפיל את ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות ביחס לכל מה שהוקם פה עד היום. החזון שלנו הוא שבכל משק בית ובכל בניין יוכלו לשקול ברצינות לייצר את החשמל שלהם על גגותיהם בעצמם, ולכן נקל על הבירוקרטיה ונאפשר את זה מבחינה רגולטורית", אמר, זאת במסגרת כנס "אילת איילות לאנרגיות מתחדשות", שמתקיים באילת.

 

שטייניץ הודה שמדינת ישראל פספסה את התחזיות שהוצבו על ידה עד היום בתחום ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות. החלטת ממשלה מלפני שבע שנים, מ-2009, קבעה שעד סוף 2014 כלל ייצור החשמל ממתקני רוח וסולארי יגיע ל-5%, וכי עד שנת 2020 היקף הייצור יוכפל. המציאות מוכיחה שנכון להיום (סוף 2016) כלל ייצור החשמל ה"ירוק" מגיע לכ-2.5% בלבד, כאשר דו"חות חברת החשמל שפורסמו בחמישי האחרון מעידים שהדלק החביב עליה הוא עדיין פחם, עם כ-51% בעוגת הדלקים שלה.

פאנל סולארי. "בכל בניין יוכלו לשקול ברצינות לייצר את החשמל שלהם על גגותיהם בעצמם" פאנל סולארי. "בכל בניין יוכלו לשקול ברצינות לייצר את החשמל שלהם על גגותיהם בעצמם" צילום: בלומברג

 

שטייניץ לעומת זאת מאמין ש"ישראל יכולה להיות המדינה המובילה בעולם מבחינת יצור חשמל על גגות. אנחנו לא מזניחים את תחנות הכוח הגדולות, אבל אנחנו נפתור את הבירוקרטיה ונאפשר הקמה של גגות סולאריים, ושנת 2017 תהיה שנת הפריצה של המתחדשות", אמר. הוא אמר כי מדינת ישראל שחררה בשבועות האחרונים מכסות חדשות לייצור יותר מאלף מגה וואט של חשמל ירוק, היקף ייצור שאם יושלם ישלש את כלל הייצור הקיים.

 

יו"ר חברת החשמל: תוך 20 שנה רוב ייצור החשמל יהיה מבוזר ועצמאי

 

מי שניסה להעמיד חזון מקביל ליכולת ייצור החשמל בישראל הוא יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל. לדבריו, תוך כמה שנים יעלם הצורך בהקמת תחנות כוח גדולות שישרתו את כלל המדינה, ותוך "תוך 20 שנה, 80% מייצור החשמל במדינת ישראל יהיה חשמל מבוזר ועצמאי".

 

רון טל הפתיע ואמר שישנם מגעים לחיבור רשת החשמל של ישראל לזו מירדן, זאת בנוסף על חיבור שמתוכנן בימים אלו וכבר פורסם בין רשתות החשמל של ישראל לקפריסין בואכה אירופה. "בשנת 2040, בתקן של בית, יהיה תקן לייצור חשמל בבית, על הבניין, שם ייוצר ויאוחסן ותהיה אגירה אזורית, עירונית וארצית. זו מהפכה בייצור החשמל, בנוסף על מהפכת ייצור החשמל הפרטי ומהפכת הגז הטבעי, שעד 2004 היה אפס בחלקו בייצור החשמל והיום הוא מעל לרף של 60%",סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x