$
בארץ

שוויץ כבר לא מקלט מס? רשות המסים הישראלית והשוויצרית יחליפו מידע ביניהן אוטומטית

משנה הבאה יחלו המדינות להעביר מידע לפי דרישה, והעברת המידע האוטומטית תחל ב-2019. שיתוף הפעולה המתהדק יקשה על ישראלים להסתיר כספים בחשבונות שוויצרים כפי שהיה עד כה

עמרי מילמן 12:2428.11.16

מנהל רשות המסים, משה אשר חתם אתמול יחד עם מזכיר המדינה השוויצרי לנושאים פיננסיים בינלאומיים, יורג גאסר, על הצהרת כוונות בנושא חילופי מידע אוטומטיים (CRS- Common Reporting Standard) בנוגע לחשבונות פיננסיים. על פי ההבנות, העברת המידע בין המדינות לגבי יתרות לשנת 2018 תחל בספטמבר 2019.

 

מדובר בהסכם שיאפשר העברת מידע אוטומטית על חשבונות פיננסים של תושבים זרים של שתי המדינות - ישראל על שוויצרים ושוויץ על ישראלים. זאת בהמשך לאמנה הרב לאומית שקידם ארגון ה-OECD עליה חתם אשר במאי האחרון. מדובר בהרחבה של היחסים בין ישראל לשוויץ, שכן מתחילת 2017 יחלו המדינות להחליף מידע על פי דרישה גם על מידע בנקאי בהתאם לאמנה הרב לאומית.

המטרה של רשות המסים בהגברת שיתוף הפעולה היא לשפר ולהחמיר את אכיפת גביית המס מישראלים וצמצום ההון השחור.

 

מנהל רשות המסים משה אשר (מימין) ומזכיר המדינה השוויצרי לנושאים פיננסיים בינ"ל יורג גאסר מנהל רשות המסים משה אשר (מימין) ומזכיר המדינה השוויצרי לנושאים פיננסיים בינ"ל יורג גאסר צילום: דוברות רשות המסים

 

שיתוף הפעולה המתהדק בין רשות המסים הישראלית לשוויצרית, יקשה על ישראלים להסתיר כספים בחשבונות שוויצרים כפי שהיה עד כה. שוויץ נודעה כמקלט מס נוח, לא רק לישראלים, מה שהביא לשגשוג בענף הבנקאות שלה. תודות לסודיות המובטחת בבנקים, הנוחות שבעבודה מול בנקים במדינות מערביות (להבדיל ממקלטי מס במדינות כמו איי קיימן), רבים פתחו בה חשבונות בנק. כך למשל בפרשת UBS, בה חקירה של מס הכנסה הובילה לעשרות ישראלים שהחזיקו בבנק השוויצרי חשבונות סודיים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. החקירה התמקדה תחילה בבעלי קליניקה און, אולם התרחבה בעקבות מעצרו של הבנקאי רוני אליאס בעת שקיים פגישה חשאית עם לקוחו אבישר וייסמן, מבעלי הרשת. העברת המידע בין הרשויות כעת תקשה על הסתרת חשבונות בשוויץ שבקרוב תעביר מידע לבקשת רשות המסים הישראלית, ובהמשך תעביר באופן אוטומטי.

 

משה אשר ציין כי "שיתוף הפעולה התהדק בין המדינות יגביר את המידע שיגיע לרשות המסים באשר למידע הפיננסי של תושבי ישראל בתאגידים פיננסים בשוויץ וכך תסייע באכיפה שוויונית של המס בישראל, תשלום מס אמת וצמצום ההון השחור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x