$
בארץ

חברת החשמל איבדה 240 "לקוחות כבדים", אבל הרוויחה יותר בזכות הוזלת הדלקים

מונופול החשמל רשם ברבעון השלישי ירידה של 2% בהכנסות ממכירת חשמל עקב מעבר לקוחות לתחנות כוח פרטיות. למזלה של החברה, עלות הפעלת המערכת ירדה ב-7%, מה שסייע לה להקפיץ את הרווח התפעולי ב-11% ביחס לרבעון המקביל

ליאור גוטמן 23:1024.11.16

חברת החשמל סיימה את הרבעון השלישי של 2016 עם רווח נקי של 1.11 מיליארד שקל. זאת, לעומת רווח נקי של 1.04 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד - עלייה של 7%. במהלך הרבעון נרשמה ירידה קלה של 2% בהכנסות החברה ממכירת חשמל, ואלו הסתכמו ב-7.05 מיליארד שקל. הירידה מיוחסת, בין השאר, למעבר לקוחות לתחנות כוח פרטיות, כאשר חברת החשמל מציינת כי איבדה לאחרונה 240 לקוחות "כבדים".  

למזלה של חברת החשמל, עלות הפעלת המערכת, שנגזרת גם מעלויות הדלקים, ירדה בכ-7% והסתכמה ב-4.86 מיליארד שקל, מה שסייע לחברה להשיג רווח תפעולי של 1.78 מיליארד שקל (זינוק של 11% ביחס לרבעון המקביל אשתקד). 

 

תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה צילום: אלעד גרשגורן

 

סל הדלקים של חברת החשמל ממשיך לרשום שינויים, זאת בעקבות ההוראה שניתנה על ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ להפחית את צריכת הפחם המזהם ב-15% עוד השנה. עיון בדו"חות החברה מלמד שמשקל הפחם בסל הדלקים ממשיך להיות גבוה, ולמעשה הוא הדלק החביב על חברת החשמל וחלקו עומד על 51.17% מסל הדלקים, שיפור לעומת 57% ברבעון השלישי של 2015.

 

משקל הגז (נוזלי וטבעי) הגיע לשיא של 48.4% (מתוך זה 3.2% גז נוזלי והיתר גז טבעי ממאגר "תמר"). שאר הדלקים שבהם עושה החברה שימוש הם מזוט, סולר ומתנול. עלות הדלקים ברבעון זה הסתכמה ב-2.11 מיליארד שקל, לעומת 2.63 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד, כאשר כמעט כל הדלקים שנרכשו על ידי החברה הוזלו ברבעון השלישי פרט לגז הנוזלי, שמחירו עלה ב-123 מיליון שקל (נתון שמערער את הטענות שלפיהן גז נוזלי זול מהגז הטבעי שחברת החשמל רוכשת).

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון טל אמר כי מתחילת השנה רשמה החברה הישג משמעותי של צמצום חובותיה בהיקף של 2.4 מיליארד שקל. "למרות מצבה הפיננסי המורכב של החברה, ההנהלה עומדת ביעדי הדירקטוריון להחזר וצמצום החוב, אף מעבר ליעדים. במקביל לאחר שנים של מו"מ, נחתם הסכם עקרוני לפתרון חוב החשמל הפלסטיני, שהיווה משקולת על תזרים החברה וחובותיה. מדובר בהישגים משמעותיים ליציבות החברה. התוצאות העסקיות ברבעון זה, מהוות המשך ישיר לשיפור הפיננסי בחברת החשמל, שהוא תוצאה ישירה של ניהול אחראי ומימוש של תוכניות התייעלות במסגרת תוכנית חומש אסטרטגית".

 

מנכ"ל החברה עופר בלוך הוסיף שהנהלת החברה מובילה מהלכי התייעלות בכל הגזרות ורושמת הישגים, אולם "עם זאת, נדרשים צעדים משמעותיים על מנת להתמודד עם הירידה בתעריף החשמל והירידה בנתח השוק לצד צורך בהשקעות נרחבות בפיתוח הרשת".

 

אורי יוגב, מנהל רשות החברות, סיכם את הדו"ח ואמר כי "אין ספק שקיים קשר ישיר בין השיפור בביצועים העסקיים של החברה לבין השיפור ברמת הניהול״, אמר יוגב. ״אנחנו רואים הצלחות דומות בכל החברות המיישמות את הרפורמה בחברות הממשלתיות ואשר אליהם נכנסו דירקטורים עצמאיים וחזקים מנבחרת הדירקטורים, ואני בהחלט מברך על כך. השיפור הזה תורם רבות לחברת החשמל, ואני משוכנע שהציבור הישראלי, הצרכנים ומקבלי השירות הם שייהנו מכך לטווח הארוך. 
אנו נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם חברת החשמל, להמשך חיזוקה של האיתנות הפיננסית של החברה ולפעול לתפקודה כחברה רווחית, מקצועית, יעילה ושקופה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x