$
בארץ

הממונה על ההגבלים: "הגיע הזמן להפסיק את החגיגה של חברות הגז הביתי"

כך אמרה אתמול מיכל הלפרין בוועדת הכלכלה של הכנסת, בהתייחסות ראשונה לחקירת קרטל הגז הביתי נגד פזגז, אמישרגז וסופרגז. הלפרין: "חברות הגז גובות פי שלושה כשאין מתחרה שמאיים עליהן"

תומר גנון 10:3223.11.16

"במקומות שבהם נכנסת תחרות בתחום הגז הביתי, המחירים יורדים באופן דרמטי". כך אמרה אתמול (ג') הממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין, בוועדת הכלכלה של הכנסת, בהתייחסות ראשונה לחקירת קרטל הגז הביתי.

 

הרשות פתחה בחקירה בחודש ספטמבר נגד החברות פזגז, אמישרגז וסופרגז, בחשד לביצוע עבירות של הסדרים כובלים (קרטל), קבלת דבר במרמה וזיוף מסמכים. חוקרי הרשות ערכו חיפושים במשרדי החברות, ועצרו שלושה מעורבים: ניסים קצב, מנהל בחברת פזגז; גיא שקיב, סוכן בחברת אמישרגז; ושמעון הורביץ, המכהן כסמנכ"ל שיווק באמישרגז.

 

על פי החשד, המעורבים סיכמו ביניהם שהחברות לא ייקחו לקוחות אחת מהשנייה, ופעלו בצורה מתואמת מול המתחרות על מנת להקשות ולסלקן מן השוק. זוהי הפעם השלישית מאז שנות התשעים שרשות ההגבלים העסקיים חוקרת חשד לעבירות מסוג זה בשוק הגז.

גז בישול. בית משותף יכול לחסוך בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים בשנה אם תהיה תחרות גז בישול. בית משותף יכול לחסוך בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים בשנה אם תהיה תחרות צילום: shutterstock

 

"חשוב לי בעניין הזה לשתף אתכם בנתונים כפי שהם עולים מתוך תיק החקירה באשר לפערי המחירים שנובעים מכניסתה של תחרות", אמרה הלפרין בדיון. "על פי הנתונים שלנו, בערים ואזורים שבהם נכנס מתחרה, מחיר קוב גז יורד מ-35 שקל ל-10 שקלים ובמקרים מסוימים אף לשבעה שקלים. אנחנו מדברים על ירידה למחיר שהוא פחות משליש מהמחיר הקיים כשאין תחרות. ומשמעות הדבר היא שחברות הגז מרשות לעצמן לגבות יותר מפי שלוש כשאין מתחרה שמאיים עליהן וכל זאת על חשבון משקי הבית".

 

הממונה הוסיפה בדבריה, כי "משפחה שמשתמשת בגז לבישול בלבד מוציאה כ-650 שקלים בשנה על גז ביתי. הכנסת תחרות תביא לה חסכון של כ-460 שקלים למשפחה. בית משותף יכול לחסוך בשנה אלפי שקלים בגין כניסת תחרות. יתר על כן, בירושלים ובמקומות אחרים, שבהם נהוג לחמם בגז, המספרים הם אפילו יותר דרמטיים. משפחה שמחממת בגז ביתי מוציאה 5,000 שקלים בשנה על גז והיא יכולה לחסוך כ-3,500 שקלים אם תיכנס תחרות לשוק. בית משותף בירושלים שמחמם בגז יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים בשנה, אם רק יאפשרו לתחרות להיכנס".

 

בפניה לחברי הכנסת הדגישה הממונה, כי "כולנו מחפשים דרכים להוריד את יוקר המחייה. כאן מונחת בפניכם הצעה שפירושה הורדת יוקר המחייה. הדבר נוגע לכל משק בית בישראל ובמצטבר אנחנו מדברים על חברות שגובות פי 3.5 יותר ממה שהן צריכות לגבות. אם יוקר המחייה חשוב לכם – הגיע הזמן להפסיק את החגיגה של חברות הגז. בואו נייצר את התנאים שיקשו על חברות הגז לדחוק מתחרים קטנים החוצה. הצורך להחתים לפחות מחצית מן הבעלים, לצורך הסכמה להעברת ספק גז, משחק לידיהן של חברות הגז הגדולות והן מנצלות זאת באופן בוטה כדי למנוע כניסת תחרות. הגיעה העת למשוך את השטיח מתחת לרגליים שלהן ולאפשר לחברות הקטנות להביא את התחרות לשוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x