$
בארץ

גובשה מסגרת לרפורמה בחברת החשמל: אין פתרון לפנסיות וחריגות השכר

המסגרת כוללת הוצאת כל הייצור מחברת החשמל, שתמשיך להחזיק בתחומי ההולכה, החלוקה וניהול המערכות הארציות

ליאור גוטמן 22:5021.11.16

משרדי הממשלה בראשות מנכ"ל האוצר שי באב"ד סיימו הערב (ב') סבב שיחות בניסיון לגבש מסגרת עקרונית לרפורמה בחברת החשמל. כפי שפורסם ב"כלכליסט", משרדי האוצר והאנרגיה מחקו את מתווה הרפורמה הקודם שגובש על ידי מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב, לרבות פרישה של 2,500 איש והנפקה של עד 20% מהחברה בבורסה.

 

 

 

המסגרת שגובשה במקום זאת, ועליה רמז הבוקר שר האנרגיה יובל שטייניץ, היא להוציא את כל הייצור מחברת החשמל ולהשאיר אצלה רק את תחומי ההולכה, החלוקה וניהול המערכת הארצית. תחנות הכוח הפחמיות יוחזקו על ידי חברת החשמל אבל במסגרת חברה בת שתתחרה בתמחור שלהן מול תחנות הכוח הקיימות או אלו שיתווספו בעשור הקרוב על ידי השוק הפרטי, שכבר היום מחזיק כ-30% מנתח השוק. עוד הוחלט לתכנן "תספורת" של חלק מהאג"ח שהמדינה מחזיקה מול חברת החשמל.

 

 

 צילום: אלעד גרשגורן

 

סבב השיחות הנוכחי כלל הפעם לא רק את בכירי משרדי האוצר והאנרגיה אלא לפרקים גם את יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי, שרוצה הבטחה מהממשלה למחיקת חריגות השכר השונות שהתגלו לאורך השנים, כמו גם הבטחת עלויות פרישה מסודרות לכלל העובדים. לרוע מזלה של המדינה בשנתיים האחרונות

הפרישה החברה כ-800 איש בעלות ממוצעת של 1.3 עד 1.5 מיליון שקל לעובד, מה שיצר למדינה רף עלויות פרישה שהיא תתקשה להתנער ממנו. בשלב זה אין למדינה "פתרונות קסם" לבקשות של צרפתי ועם כל הרצון הטוב שכולם מפגינים שם ברור שהמהלך עוד ילווה במהמורות קשות ולו בשל העובדה שבשנה הבאה יתקיימו בחירות בהסתדרות, והיו"ר אבי ניסנקורן לא ייתן יד לגיבוש הסכם רע לעובדים של אחד ממקורות הכוח הכי חזקים שלו.

 

משרד האנרגיה נאלץ להאריך את רישיון הייצור

בצוות השיחות הממשלתי הגדירו הערב את האווירה כ"טובה" אבל לא משהו שונה ממה שמוכר מ-20 שנים של ניסיונות לבצע רפורמה בחברת החשמל.

 

מה שעוד הובהר הערב הוא שלוחות הזמנים לא מאפשרים להשלים רפורמה עד לסוף השנה, מה שיאלץ את משרד האנרגיה לחזור על התהליך המביש שמלווה את המשק שנים רבות והוא הארכת רישיון הייצור של חברת החשמל לעוד שנה.

 

 

 

במשרד האנרגיה מודעים לבעיה ומאמינים ש-2017 תהיה השנה האחרונה שרישיון הייצור יוארך, זאת בהנחה שדרג השיחות יעלה לרמת שר האוצר משה כחלון. מבחינה פוליטית מאמינים שם שיש חלון הזדמנויות לביצוע רפורמה, והוא ילך וייסגר לקראת סוף 2017 או תחילת 2018.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x