$
בארץ

עובדי סודהסטרים התאגדו בהסתדרות

תשעה מעובדי החברה פנו אל ארגון העובדים לפני כחודש וחצי והביעו רצונם להתארגן, אך דו"ח הביצועים המצויין שהציגה החברה ברבעון האחרון הביא אותם לקדם את המהלך. ועד הפעולה: "מצפים למו"מ פורה שיסתיים בבשורה אמיתית לעובדים"

אסנת ניר 18:5320.11.16

כ-1,200 עובדי סודהסטרים, עובדי מפעל הייצור של החברה בסמיכות לרהט, שנמצא בפארק התעשייה עידן הנגב התאגדו היום תחת ההסתדרות. כך עדכן מנכ"ל האגף להסתדרות עובדים בהסתדרות, עמיחי סטינגר היום (א').

 

ההתארגנות התפתחה על רקע דיווחי החברה על ביצועים טובים ברבעון השלישי מלפני כשבוע ורצונם של העובדים לשפר את תנאיהם, להבטיח את ביטחונם התעסוקתי ולהסדיר את זכויותיהם בהסכם קיבוצי. לטענת ההסתדרות, ההתארגנות התבצעה על אף ניסיונות ההנהלה למנוע את ההתאגדות על ידי ניסיונות יצירת ועד פנימי.

 

כאמור, לפני כשבוע וחצי הנהלת החברה פרסמה דו"ח ביצועים על הרבעון השלישי לשנת 2016, ממנו עולה כי הכנסות החברה עלו ב-12.9% ל-124 מיליון דולר, בהשוואה ל-110 מיליון דולר ברבעון השלישי לפני כשנה.

 

לטענת מיכל סרברניק, רכזת התאגדות באגף להתאגדות עובדים בהסתדרות, ניסיונות ההתארגנות החלו קודם לכן כאשר קבוצה של תשעה עובדים פנו להסתדרות לפני כחודש וחצי והביעו את רצונם להתארגן, אך פרסום הנתונים היווה דחיפה משמעותית להתארגנות העובדים, שהבינו שנתוני החברה טובים ושאפו לשפר את תנאיהם ולהבטיח את בטחונם התעסוקתי. קבוצת העובדים היוזמת החתימה מעל 500 עובדים מתוך 1,200 העובדים עליהם ידוע במפעל.

 

מפעל סודהסטרים מפעל סודהסטרים צילום: בלומברג

 

עובדי סודה סטרים נתפסים בתדמית הציבורית ככאלו הנהנים מתנאים טובים ושכר הולם. החברה אף מתהדרת בכך שהיא מספקת תעסוקה לבדואים תושבי רהט והפזורה. עם זאת, לדברי פרדרניק לעובדי הייצור בפס הייצור במפעל תנאים בסיסיים ביותר: הם עובדים במשמרות של 12 שעות, חלקם מקבלים מינימום או שקלים בודדים בלבד מעבר. מעבר לכך, ישנה תופעה של העסקתם כעובדי קבלן זמן רב לפני קליטתם (בין שלושה לתשעה חודשים) עובדים אלו רוצים להבטיח את ביטחונם התעסוקתי ולזכות לתנאים כקרן השתלמות ותוספות שכר.

 

מוועד הפעולה של עובדי סודהסטרים נמסר: "היום עשינו היסטוריה וזקפנו את קומתם של העובדים והעובדות בסודהסטרים. אנו מצפים למו"מ פורה שיסתיים בבשורה אמיתית לעובדים בהיבטים של תנאי העבודה, הביטחון התעסוקתי וכמובן בנושא השכר".

 

חברת סודהסטרים ישראל היא חלק מקבוצת סודהסטרים הבינלאומית שפעילה בלמעלה מ-40 מדינות. החברה בישראל אחראית לשיווק ולהפצה של מוצרי סודהסטרים ובריטה בכ-3,000 נקודות ברחבי הארץ.

 

מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, נמסר: "אני רוצה לברך את ועד העובדים על הנחישות והעוצמה שהפגינו במהלך ההתארגנות ולקרוא להנהלת החברה להכיר בהתאגדות כחוק ולפתוח בהליך המו"מ לגיבוש הסכם קיבוצי שיטיב עם העובדים ויבטיח את איתנות החברה".

 

מסודה סטרים נמסר כי: "הנהלת החברה מכבדת ומכירה בזכות ההתאגדות של עובדיה ובודקת את הנושא".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x