$
בארץ

שטייניץ: "ישנם מגעים מתקדמים ליצוא גז לטורקיה עם אפשרויות העברתו לאירופה"

לדברי שר האנרגיה, הוקמו צוותי עבודה לתכנן יצוא גז מישראל לקפריסין, יוון ואיטליה. "ישראל הפכה לגורם משמעותי במשק הגז", אמר שר האנרגיה

ליאור גוטמן 09:5814.11.16

"אחרי כמה שנים אנחנו טסים קדימה, והפכנו לגורם משמעותי במשק הגז. בימים אלו הגיעה אסדת קידוח חדשה לישראל. האסדה קודחת באר חדשה במאגר תמר והיא אמורה להמשיך למאגר לווייתן", כך אמר הבוקר (ב') שר האנרגיה יובל שטייניץ בוועידה ברמת גן.

 

 

 

לדבריו, "שש שנים לאחר שהתגלה מאגר לווייתן, נחתם הסכם יצוא גז בין ישראל לירדן, אולי ההסכם הכלכלי הכי חשוב שהיה לישראל מול מדינה זרה מאז חתימת חוזה השלום, וישנם מגעים משמעותיים עם צוותים מקצועיים על יצוא הגז לטורקיה עם אפשרויות ייצוא לאירופה וישנו סיכום עם האיחוד האירופי (איטליה, יוון, קפריסין) לתכנן יצוא גז מישראל לאירופה.

 

"בתחום חיבור המפעלים העברנו הילוך והשנה נחבר כ-10 מפעלים ובשנה הבאה כ-100. נכניס את הגז לתחבורה, לאוטובוסים ומשאיות", אמר שטייניץ.

 

קידול לווייתן (ארכיון) קידול לווייתן (ארכיון) צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

שטייניץ התייחס גם לסגירה של רשות החשמל הישנה ופתיחת אחת חדשה תחתיה, כזו שאיחדה בין רשות החשמל למינהל החשמל שישב עד אז במשרד האנרגיה: "מבחינתי זה היה צעד הכרחי כדי להניע תהליכים וזו הרפורמה ברשות החשמל, כאלו שהובילו למספר תהליכים שלא יכלו להתקיים קודם.

 

"ראשית הפחתנו את השימוש בפחם ב-15% וקיבלנו החלטה היסטורית של סגירה כמעט מלאה של תחנת הכוח הפחמית בחדרה, זאת אחרי עשרות שנים שהנושא הזה לא התקדם לשום מקום.

 

"נושא שני שקידמנו הוא השימוש באנרגיות מתחדשות והשנה נוציא שלושה מכרזים של יותר מאלף מגה וואט, כלומר נעשה יותר אנרגיות מתחדשות יותר מכל מה שנעשה מאז קום המדינה", אמר שר האנרגיה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x