$
בארץ

לא מוותר: ליברמן דבק במינוי יאיר שמיר ליו"ר תע"א

תע"א מצויה כבר למעלה מחודשיים ללא יו"ר מאז פרישתו של רפי מאור. ועדת המינויים דחתה את מינויו של שמיר, אולם ייתכן כי ליברמן ינסה לקדם את מינויו בהליך עוקף לנבחרת הדירקטורים

אסנת ניר 16:1313.11.16
גובר הלחץ על ליברמן למנות יו"ר מטעמו לתע"א. כשבוע לאחר שוועדת המינויים בראשות השופטת בילהה גלאור דחתה את מינויו של יאיר שמיר, מועמדו של שר הביטחון ליברמן ליו"ר תעשייה אווירית, טרם נמצא מחליף חדש מטעמו של ליברמן. תע"א מצויה כבר למעלה מחודשיים ללא יו"ר מאז פרישתו של רפי מאור מלפני כחודשיים.

 

בסוף השבוע שיגר ראש רשות החברות אורי יוגב מכתב לדירקטוריון תע"א, בו קרא למינוי דחוף ליו"ר, ודחק בשר הביטחון ובשר האוצר להכריז על מועמד חדש. על אף שבאפשרותו של ליברמן להכריז על מועמד מתוך הדירקטוריון הקיים, גורמים בסביבתו אומרים שהוא עדיין דבק במינויו של שמיר. גורמים המעורבים בהליך העריכו כי ליברמן ימנה מועמד חדש מטעמו לדירקטוריון שיבחר ליו"ר על ידי הדירקטוריון ולא ימליץ על מועמד מתוך הדירקטוריון הקיים, זאת על מנת להראות השפעה ונוכחות בבחירתו.

 

בסביבת שר הביטחון אומרים שמשרד הביטחון פעל למינוי יו"ר לתע"א עוד בטרם שהסתיימה כהונתו של היו"ר הקודם וגם לאחר מכן נעשו פניות שוב ושוב מצד שר הביטחון גם במכתבים רשמיים על-מנת לקדם את התהליך ולהשלים את המינוי, אך מי שמעכב את הענין וגורם לכך שאין יו"ר זו רשות החברות.

 

במכתבו של יוגב, שהגיע על רקע דחיית מינויו של שמיר לדירקטוריון על ידי ועדת המינויים, נכתב כי "אי מינוי יו"ר דירקטוריון קבוע לחברה במשך תקופה ממושכת עלול לפגוע בפעילות הדירקטוריון ולעכב את יישומם של תהליכים אסטרטגיים בחברה".

 

עוד נכתב כי בהתאם לחוק החברות הממשלתיות, על הדירקטוריון לבחור באחד מחבריו וכי הבחירה טעונה אישור של השרים (הביטחון והאוצר) לאחר שהתייעצו עם הוועדה לבדיקת מינויים.

 

גם אם יכריז שר הביטחון ליברמן על מינוי חדש, כרגע אין מקום פנוי בדירקטוריון תע"א למינוי דירקטור חיצוני. את שני המקומות הפנויים שהתפנו בדירקטוריון אמורים לתפוס שני נציגי עובדים, שריון שנקבע בסעיף בחוק החברות הממשלתיות שלא הקפידו עליו מעולם עד כה בתע"א, אך כעת נחושים בתע"א וברשות החברות ליישמו. על אף שחבר ועד כבר הביע את נכונותו לפנות את מקומו למען בחירתו של יאיר שמיר, יש בכך מכשול נוסף שיקשה על ליברמן, להביא מועמד מטעמו שיצליח לעבור את הליך הנבחרת ולהיות מאושר על ידי הדירקטוריון.

שר הביטחון אביגדור ליברמן שר הביטחון אביגדור ליברמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

גורמים המעורבים בהליך המינוי מעריכים כי ליברמן לא ירצה להיתפס כמי שכשל במינוי מועמד נוסף מטעמו, ויעדיף לפנות להליך עוקף להליך נבחרת הדירקטורים, על ידי החלטת ממשלה. טרם היה תקדים לניסיון לעקוף את הליך נבחרת הדירקטורים שצלח. היו נסיונות למנות את לימור לבנת בחברת החשמל, ניסיון למנות את בנצי סאו לנמל חיפה וניסיון למינוי חיים אביטן לחברת נמל אשדוד, אך כל הניסיונות נבלמו ונחסמו בשל התנגדות אורי יוגב, התנגדות היועמ"ש או פרישת המועמד עצמו.

 

מועמדים ששמם עלה לפני מספר חודשים כמועמדים פוטנציאלים למינוי הינם משה ליאון, מקורבו של ליברמן שהיה מועמדו לראשות עיריית ירושלים ומנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, שטוען כי לא קיבל פנייה ולא שקל להתמנות מעולם. גם שמו של אליעזר (צ'ייני) מרום, מפקד חיל הים לשעבר והיום יו"ר רשות שדות התעופה, עלה גם כן, אך זה סירב להגיב. צ'ייני, בדומה ליאיר שמיר המכהן כיו"ר החברה הממשלתית נת"ע, כבר עבר את הליך נבחרת הדירקטורים טרם מינויו, אך כפי שקרה במקרה של שמיר, כפל התפקידים כיו"ר שתי חברות ממשלתיות, יכול להוות מכשול בעת הדיון באישור של וועדת המינויים.

 

שמו של עידו נחושתן, מפקד חיל האוויר לשעבר והיום בעל חברה לייעוץ אסטרטגי, אף הוא עלה. נחושתן היה בין המועמדים ליו"ר תעשייה אווירית לפני 3 שנים, כאשר נבחר רפי מאור, ושמו עלה גם כמועמד למינוי הנוכחי. נחושתן סירב להגיב אך גם לא הכחיש.

  

אלמלא יבצע ליברמן מהלך עוקף לוועדת המינויים, או שיכריז על מועמד חדש שיצליח לצלוח את ועדת המינויים והליך נבחרת הדירקטורים, התעשייה האווירית צפויה להישאר עוד חודשים רבים ללא יו"ר. 

 

מלשכתו של ליברמן נמסר כי יאיר שמיר הוא המועמד ליו"ר תע"א.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x