$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לא רק השוחד התיישן: חברת החשמל תרכוש מערכת שליטה במקום זאת של סימנס

15 שנה אחרי שנרכשה מסימנס ונקשרה בפרשת השוחד לבכירי חברת החשמל, מערכת השליטה והבקרה תוחלף בניסיון להתמודד עם עבודה מול מונים חכמים ותחנות כוח פרטיות. החלפת המערכת תעלה מאות מיליוני שקלים ותועמד למכרז

ליאור גוטמן 07:0913.11.16

מערכת השליטה הארצית של חברת החשמל, שנרכשה לפני 15 שנה מסימנס, עומדת בפני החלפה בהשקעה של מאות מיליוני שקלים — כך נודע ל"כלכליסט".  

תחילה שקלה חברת החשמל לבצע שינוי תוכנה בלבד למערכת הנוכחית, אולם לאחר בדיקה הגיעו בחברה להבנה כי התוכנה והחומרה של המערכת הנוכחית לא יעמדו באתגרי העשור הבא והחליטו לצאת למכרז לרכישת מערכת חדשה. המערכת, שתפקידה לשלוט על הולכת וחלקות המתח הארצית, תצטרך להתמודד בעשור הבא עם עבודה מול תחנות כוח פרטיות ומעבר למונים חכמים המסוגלים להודיע לחברה על הביקוש לחשמל בכל רגע נתון. לפי חברת החשמל, המערכת החדשה תוטמע עד 2022.

 

חדר שליטה בחברת החשמל חדר שליטה בחברת החשמל צילום: אביגיל עוזי

 

עלות המערכת הקודמת (DMS, או בשמה המלא Distribution Management System) עמדה בתחילת העשור הקודם על כחצי מיליארד שקל, אולם כבר עם רכישתה היא זכתה לביקורת רבה. כך, למשל, דו"ח מבקר המדינה מצא כי "בעת ייזום הפרויקט תוכנן שחתימת החוזה עם ספק המערכת תהיה בסוף שנת 1996, הפעלתה תחל בינואר 2000, ועלותה הצפויה הוערכה באותה עת בכ־75 מיליון דולר. בפועל, רק בספטמבר 2002 חתמה חברת החשמל על חוזה עם ספק למערכת. בדו"חות הכספיים של חברת החשמל לשנת 2004 צוין שסיום פרויקט ה־DMS צפוי בשנת 2010". השורה התחתונה מבחינת המבקר הייתה ש"חברת החשמל לא עשתה השוואה מפורטת של העלויות לעומת המתוכנן".

 

שוחד, תקלות וסיכון חיי אדם

 

בנוסף, מאז הרכישה סבלה המערכת מתקלות רבות ומהטמעה שרחוקה מלהיות אידיאלית. בבפברואר 2013 שלח מנהל מחוז דרום דאז דב הירש מכתב בהול למי שהיה המשנה למנכ"ל חברת החשמל יעקב (יאשה) חאין, שכותרתו "תקלות בטיחות מתמשכות במערכת ה־DMS". במכתב כתב הירש כי "מאז הפעלת מערכת ה־DMS לפני כשלוש שנים מתרחשות תקלות בטיחות שעדיין לא הגיעו לפתרונן". ביולי 2013 נערכה שורת ישיבות דחופה של כלל המחוזות, שבסיכומן נכתב שבמערכת יש "בעיות בטיחות העלולות לגרום נזק לציוד או לאנשים", וכי היא יוצרת עבודה כפולה לעובדים משום ש"רוב הפונקציות לא מתפקדות". עוד עלה באחת הישיבות כי בשל הבעיות במערכת, במקרים של קרע בקו מתח או נפילה של חוטי חשמל "ייתכנו סיכוני בטיחות לציבור ולא לעובדי חברת החשמל". מלבד זאת עלה כי סימנס לא תיקנה את התקלות במשך שלוש שנים.

 

המערכת גם נקשרה לפרשת סימנס. על פי כתבי האישום וממצאי חקירת רשות ני"ע שטרם הסתיימה, בין השנים 2001 ל־2005 סימנס התקשרה עם בכירים בחברת החשמל ושילמה להם מיליוני דולרים כדי שיתמכו בקידום האינטרסים שלה בחברה. בשנים האחרונות חברת החשמל ניקתה או האורוות בכל הקשור לאנשים ששמם נקשר בפרשה, ובדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה במרץ 2016 הודיע סמנכ"ל הלקוחות יצחק בלמס כי המערכת מתפקדת כיום היטב ולדבריו לא ניתן לתאר את משק החשמל בלעדיה.

 

"מערכת שליטה ובקרה חדשה תוטמע עד ל־2022"

 

בחברת החשמל אישרו את הפרטים ומסרו בתגובה: "חברת החשמל צפויה לפרסם מכרז להחלפת מערכת השליטה אשר תוטמע עד שנת 2022 מועד סיום התמיכה הטכנית למערכת הקיימת". לפי החברה, השיקולים המרכזיים בבסיס ההחלטה הינם "סיום טבעי של חיי המערכת" הנוכחית. עוד אומרים כי "החברה מתכננת רה-ארגון של פיקוחי מערכת החלוקה ומעבר מפיקוח מחוזי לפיקוח ארצי עם גיבוי מלא. פעולה זו לא ניתנת לביצוע במסגרת המערכת הקיימת אשר נבנתה על פי חלוקה מחוזית כפי שהיה בעת איפיונה לפני כ־15 שנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x