$
בארץ

יו"ר ועדת הכספים: "חוק ההסדרים לא כולל מנועי צמיחה"

בנוסף ח"כ משה גפני מתח ביקורת על המס על דירה שלישית: "על מנת להוזיל את הדיור צריך להוציא קרקעות מהמדינה ולגרום לכך שלא תהיה עליית מחירים"

עמרי מילמן 17:5510.11.16

"חסרים בחוק ההסדרים מנועי צמיחה כי אין בו גזירות. הגזירה היחידה שעוד אפשר לדבר עליה היא המיסוי על הדירה השלישית. ישנה התנגדות רבה לחוק מכל סיעות הבית. אנחנו נשב עם משרד האוצר וננסה להסדיר את הנושא. על מנת להוזיל את הדיור צריך להוציא קרקעות מהמדינה. כמו כן, כדי שלאדם לא יהיה שווה להשקיע בדירה, צריך לגרום לכך שלא תהיה עליית מחירים. כאשר זה יקרה, המצב ישתנה". כך אמר היום (ה') יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בכנס סוף שנת המס של 2016 שקיימו פירמת ראיית החשבון PwC Israel בשיתוף פורום CFO

 

בראשית דבריו, התייחס גפני לתוצאות הבחירות האחרונות בארה"ב. "היו בחירות בארה"ב, בהן נבחר דונלד טראמפ. אני לא כל כך מבין בזה, מעולם לא הייתי בארה"ב. עם זאת, מוסר ההשכל שלקחתי לעצמי, הוא שהעם האמריקאי לא הצביע עבור טראמפ, אלא הצביע נגד הממסד והאליטות, אשר מנותקות מהעם, משכבות הביניים והאוכלוסיות החלשות".

 

"הגענו לתקופה, בה פערי המעמדות בעולם המערבי הפכו להיות בעיה שצריך לדעת כיצד להתמודד איתה", אמר גפני, "לאחרונה, העברתי בוועדת הכספים את הגבלת השכר במוסדות הפיננסיים. אני לא אוהב את החוק שהעברתי, אני חושב שהוא לא נכון. אני אחד המחוקקים המובילים בכנסת, אך במקרה הנ"ל זאת חקיקה שלא הייתה צריכה לצאת לפועל. צריך לתת לשוק לעשות את העבודה כמו שצריך. אנחנו לא צריכים להתערב במה שקורה בשוק. עדיין, הרגשתי צורך להעביר את החוק בגלל שהפער הוא באמת בלתי נסבל. הגענו למצב בו אנשים גרים במקומות כמו מגדלי אקירוב, בעוד לאחרים אין כסף עבור אוכל לילדים. במקומות אחרים, פערי המעמדות יצרו מלחמות אחים. לאחר העברת החוק, כל חברי הוועדה, אשר מייצגים את כלל המגזרים באוכלוסייה עמדו על הרגליים ומחאו כפיים. אני באמת לא יודע מה עושים עם משכורת של 2.5 מיליון שקל. הרי בסופו של דבר, כמה אפשר לאכול ולבלות? אני סבור שאנשי המקצוע הרלוונטיים צריכים לקחת אחריות על הנושא. החברה צריכה לדעת לרסן את עצמה, גם אם יש שפע ויכולת. צריך לשים בלמים לדבר הזה. זה בסופו של ידבר יתפרץ. בארה"ב, זה החליף את השלטון".

 

אמיר לוי, הממונה על התקציבים במשרד האוצר התייחס לוי למתח שבין עידוד הפעילות העסקית ליצירת מונופולים ואמר "אנחנו מודעים לכך שתפקידנו הוא לאפשר צמיחה במשק, באמצעות עידוד הפעילות המקומית של חברות עסקיות, אך לצד זה, אנחנו צריכים להיזהר מיצירת מונופולים. המטרה היא לספק שירותים תחרותיים ולא מונופוליסטים. כבר מגיל צעיר, צריך לחנך את דור העתיד למקצועות התעשייה ולתת להם את הכלים להשתלב בתעשייה המקומית ולקדם אותה."

 

הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי צילום: נמרוד גליקמן

 

עוד הוסיף לוי כי "כיום, עומדות בפני הממשלה שתי אפשרויות. האפשרות הראשונה, היא לקבוע את ההוצאה הממשלתית. האפשרות השנייה, היא לקבוע נטל מס נמוך בכדי לעודד צמיחה. לא ניתן לקיים אותן יחדיו. הוצאות הביטחון והריבית שלנו גבוהות יחסית. לכן, הסיכום עם משרד הביטחון הוא סיכום מעולה, בכל הנוגע לתקציבי גמלאות ושיקום, אשר מאפשרים להפנות את התקציבים להתעצמות ואימונים. בכך, מערכת הביטחון מקבלת וודאות כלכלית."

 

את דברי הפתיחה לכנס, נשא רו"ח דורון סדן, ראש מחלקת המיסים של PwC Israel, אשר אמר כי: "בחוק ההסדרים האחרון, פוספסה הזדמנות להוביל את משטר המס בישראל למקום טוב יותר. הגיע הזמן להסדיר את אותם נושאים שמשפיעים על החלטות ההשקעה בישראל, להבהיר נושאים מהותיים כגון הגדרת דיווידנד, הפחתת הון וכיו"ב ולפתור את נושא חוסר היציבות, אשר מרחיק השקעות מישראל. תחשבו על מקרה בו ישנו משקיע אותו אנו רוצים לשכנע להעביר IP לישראל, אבל בעוד שנתיים שיעור המס שלו ישתנה והמס יעלה או ההטבה שקיבל תבוטל."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x