שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בנק ישראל: עליית ריבית המשכנתא לא מורידה את מחירי הדירות

בהודעתה מסרה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל שלמרות גידול במלאי הדירות ובריבית המשכנתא - מחירי הדירות לא מראים סימן של האטה

מיקי פלד 17:0210.11.16

למרות עלייה עקבית בריבית על המשכנתא ובמלאי הדירות החדשות, עליית מחירי הדירות לא עוצרת, כך עולה מפרוטוקול דיון הריבית במשק של הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, בראשות הנגידה קרנית פלוג, שנערך בחודש שעבר ושפורסם היום (ה').

 

על פי נתוני הלמ"ס, ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר עלה מדד מחירי הדירות ב-6.8%, ללא שינוי משמעותי לעומת החודשים שלפני כן או אפילו 2015 כולה, אז מחירי הדירות עלו ב-8%. העניין הוא שמלאי הדירות החדשות הוא עדיין גבוה יחסית, ועומד על 28.9 אלף דירות באוגוסט, הנתון הגבוה ביותר מתחילת השנה. בנוסף, גם הריבית על המשכנתא ממשיכה לעלות ואמורה להוות תמריץ שלילי לרכישת דירה. הריבית הממוצעת על המשכנתאות הוסיפה לעלות בספטמבר בכל המסלולים בשיעור של 0.15%-0.25%. 

 

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג צילום: אוהד צויגנברג

 

בנוסף, חברי הוועדה אמרו כי הסיבה להשארת הריבית על כנה, בשיעור של 0.1%, היא בין השאר בשל סביבת האינפלציה הנמוכה מאוד, שעומדת מתחילת השנה על 0%, ועדיין רחוקה מאוד מהיעד שנקבע לבנק ישראל, שעומד על 1%-3% לשנה. הוועדה אמנם מחקה לפני מספר חודשים את האמירה לפיה יש עדיין סיכונים גבוהים לצמיחת המשק, אך מדגישים שעדיין הסחר העולמי גדל בקצב נמוך מאוד, והבנקים המרכזיים ממשיכים להנהיג מדיניות מוניטרית מרחיבה. גם בנק ישראל צפוי להשאיר את הריבית נמוכה לפחות עד המחצית השנייה של השנה הבאה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x