$
בארץ

מנכ"ל חברת החשמל: "ההישענות על צנרת הולכת גז טבעי בודדת - מסוכנת"

עוד הזכיר המנכ"ל עופר בלוך את בעיית חוזה הגז של חברת החשמל וציין כי חשש לתשלומי גז עודפים למאגר תמר, ככל הנראה בשל עדכון צרכי המשק

ליאור גוטמן 15:1909.11.16

"האתגרים של משק החשמל לא השתנו בשניה האחרונה, ויש לנו צורך ברפורמה פנימית או חיצונית של כל מבנה משק החשמל. גם סוגיית משק הגז הטבעי בעייתית ויש גם את אתגר ייצור החשמל הפרטי. לפני שנה הוא הגיע לשיא של 25% ולטעמי בשנה הבאה הוא יגיע לשיא חדש של 34%. גם בנושא הרשת החכמה נעבור מהפך וכבר אני אומר לכם שלא נראה לי הגיוני שב2016 חברת החשמל תתעסק מול מונים שאי אפשר לקרוא אותם מרחוק" - כך אמר היום (ד) מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך. הדברים נאמרו במסגרת כנס איגוד מהנדסי החשמל שנערך באילת.

 

בלוך הזכיר את מתווה הגז הממשלתי ואמר שבעקבות הוראת משרד האנרגיה להפחית את השימוש בפחם בעד 20% כבר בשנה הבאה ההישענות של המשק על צנרת הולכה בודדת היא מסוכנת. "חייבים עוד חיבורים לחוף, ממאגרי לוויתן וגם ממאגרי כריש ותנין. אנחנו הצלחנו להביא לעבודה של שתי אוניות גז נוזלי שעובדות במקביל מול צרכי המשק והאוניה החדשה היא תעודת ביטוח למשק". בלוך הזכיר את בעיית חוזה הגז של חברת החשמל ואמר שמבחינתו לא מדובר יותר בבעיה ואין חשש לתשלומי גז עודפים למאגר תמר, ככל הנראה בשל עדכון צרכי המשק.  

 

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך צילום: עמית שעל

 

לדבריו, כל השיחות על הרפורמה הסתיימו עד עכשיו ללא תוצאות אבל ייתכן שבשנה הבאה תרשם פריצת דרך. "חברת החשמל לא מחכה לרפורמה והיא מובילה לבד צעדי התייעלות והחוב הפיננסי שלה (בנקים ומוסדיים) יורד בקצב של חצי מיליארד שקל בשנה, ואם ב-2012 הוא הגיע לשיא של כ-52 מיליארד שקל, בשנה האחרונה הוא ירד לכדי כ-43.5 מיליארד שקל. היקף גיוסי החוב מגיע לכ-7 מיליארד שקל ב2015 וב2016 כאשר במקביל נגיע לסך פרעונות של קרן וריבית של כ-15 מיליארד שקל רק בשנתיים הקרובות", אמר.

 

בלוך טוען שחלק מההשקעות של החברה יתמקדו במערכת ההולכה והחלוקה שצמחו מכ-1.9 מיליארד שקל ב2011 ועד לכ-2.2 מיליארד שקל במהלך 2016.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x