שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האוצר נכנע לאגד: כישלון שלישי בקידום תחרות בתחבורה הציבורית

אחרי שנהגי המוניות סיכלו את התחבורה השיתופית של אובר ויו"ר הכנסת ייבש את הרחבת קווי מוניות השירות, האוצר רושם כישלון שלישי השנה בתחום: המשרד נסוג חלקית מדרישות ההתייעלות באגד והעביר לה 150 מיליון שקל לתשלומי שכר כדי למנוע שביתה

ליאור גוטמן 23:2506.11.16

קרוב ל־1.2 מיליון נוסעי אגד היו אמורים להתעורר מחר בבוקר ולתהות איך הם מגיעים לעבודה, לצבא וללימודים בגלל איומי ההסתדרות וקואופרטיב התחבורה להשבית את כלל קווי האוטובוסים בטענה לפגיעה בזכויות העובדים. אגד מחזיקה מטה של כאלף איש ועוד מאות עובדים ותיקים, שאותם היא רוצה להוציא לגמלאות ולמשך 18 שנה במימון המדינה. אלא שמשרד האוצר סירב לחדש את הסכם הסובסידיה עם אגד בטענה שיש לקזז ממנו מאות מיליוני שקלים בשנה משום שעשרות אחוזים מקוויה הופרטו.

 

אחרי שבועות ממושכים של שיחות בין הצדדים, שהסתיימו במבוי סתום, סגר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד דיל במוצאי שבת עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שלפיו תוקפא השביתה הגדולה עד להודעה חדשה, ובתמורה יעביר האוצר לאגד כ־150 מיליון שקל (מתוכם כשליש ויתור על תשלומי דלק, שאגד חייבת למדינה) לתשלום משכורות לעובדים והטבות שלא קיבלו כמו מענקים לחגים. שאר הפערים בין הצדדים, שמגיעים לכחצי מיליארד שקל בשנה, ילובנו במו"מ קדחתני ביניהם, שיימשך כחודש.

 

אובר X בחוץ

 

הפשרה הזמנית שהאוצר הגיע אליה מול קואופרטיב אגד מהווה סמן רע למשתמשי התחבורה הציבורית. זהו הכישלון השלישי של האוצר בחצי השנה האחרונה לפתוח את השווקים לתחרות, כשכל פעם צץ תירוץ אחר.

 

הפגנה של נהגי אגד הפגנה של נהגי אגד צילום: עמית שאבי

הניסיון הראשון נולד במשרד האוצר עוד לפני גיבוש חוק ההסדרים - פתיחת שוק המוניות לתחרות באמצעות תחבורה שיתופית. חברת ההיסעים אובר מנסה כבר יותר משנה להכניס לישראל את שירות אובר X, שבמסגרתו כל בעל רכב יכול להציע הסעות בתשלום. משרד התחבורה הטיל את כל כובד משקלו כנגד ההצעה, לאחר שאיגוד המוניות הפעיל את כל כובד לחציו בטענה לפגיעה בפרנסת חבריו.

 

לבסוף נכללה בחוק ההסדרים גרסה מרוככת, שמתירה תחבורה שיתופית שתקפה רק למי שמחזיק ברישיון למונית — תיקון שמעקר את הרפורמה מתוכן ממשי, ומותיר את אובר X מחוץ לישראל.

 

מוניות השירות יחכו

 

הניסיון השני של האוצר לעודד תחרות נעשה בתחום מוניות השירות — להחיות כ־1,700 רישיונות לא־פעילים להפעלת מונית בקו קבוע, חלק מהם מהווים פתרון יחיד לתחבורה ציבורית בשבת בחלק מהערים. נכון להיום יש רק כ־700 קווים פעילים, והאוצר כלל בטיוטות חוק ההסדרים הפרטה והוצאה של כלל הקווים הלא־פעילים לתחרות. אולם בהוראת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הוסר הפרק מהחוק, ועמו נעלמה הרפורמה במוניות השירות.

 

עתה מגיע הכישלון השלישי, זה שהיה מצליח לצמצם תשלומים נכבדים לאחד הקואופרטיבים האחרונים שנשארו במשק. לאחר הפשרה שהושגה, אף אחד כבר לא יודע איך זה ייגמר, בפרט כשההסתדרות מנצלת את העובדה שהשנה ניסנקורן מתמודד לקדנציה שנייה כדי להפעיל לחץ כבד על העובדים שלא להיכנע לדרישות האוצר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x