$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

פשרה בין סימנס לחברת החשמל בפרשת הטיית המכרזים

סוף הסאגה של 17 שנה: סימנס תשלם 90 מיליון שקל כפיצוי על הנזקים לכאורה שנגרמו בפרשת השוחד

ליאור גוטמן ותומר גנון 06:3330.10.16

קונצרן האנרגיה והתשתיות הגרמני סימנס ישלם לחברת החשמל 90 מיליון שקל במסגרת הסכם פשרה בתביעה אזרחית שהגישה נגדה החברה הממשלתית, כך נודע ל"כלכליסט". התביעה על סך 200 מיליון שקל הוגשה בשל נזקים לכאורה שנגרמו לחברת החשמל כתוצאה מהטיית מכרזים על ידי בכירים לשעבר בחברה, שקיבלו בתמורה מסימנס שוחד בהיקף של מיליוני דולרים.

בצירוף 160 מיליון שקל שכבר התחייבה סימנס העולמית לשלם לרשות ניירות ערך שחוקרת את הפרשה במישור הפלילי, על מנת להימנע מהגשת כתב אישום נגדה, עומד כיום הסכום הכולל שתשלם החברה הגרמנית בישראל על רבע מיליארד שקל. עם זאת, לא מדובר בסכום סופי. במסגרת כתב האישום שהגישה לאחרונה הפרקליטות נגד שישה מעורבים בפרשה מצד חברת החשמל, היא כללה גם את החברה־בת סימנס ישראל, ששניים מבכיריה לשעבר הודו שטוו את מנגנון השוחד. במסגרת זאת סימנס ישראל והפרקליטו תפנו להליך גישור פלילי שבמסגרתו צפויה החברה לשלם סכום נוסף.

 

שוחד של 1.1 מיליון יורו

 

לצד ההליכים הפליליים, חברת ההחשמל הגישה ב־2013 תביעה אזרחית נגד סימנס. התביעה הוגשה זמן קצר לאחר שהשופט לשעבר ודירקטור בחברת ההחשמל, דן כהן, הוסגר לישראל והודה בקבלת שוחד מסימנס בהיקף של 1.1 מיליון יורו כדי להטות מכרז לרכישת טורבינות גז. לפני כשבועיים, ולאחר הליך גישור, הגישו הצדדים הודעה לבית המשפט לפיה הגיעו לפשרה, אולם לא פירטו את הסכום. ההסכם דורש את אישורם של הדירקטוריונים של חברת החשמל וסימנס העולמית.

תחנת הכוח רידינג של חברת החשמל תחנת הכוח רידינג של חברת החשמל צילום: עמית שעל

 

חקירת הרשות לא הסתיימה

 

התביעה האזרחית שהגישה חברת ההחשמל כללה גם מעורבים נוספים בפרשה. הדיונים מולם על הצטרפות להסכם הפשרה עדיין נמשכים, כאשר התנאי צפוי להיות שהם ישלמו כספים הן לחברת החשמל והן לסימנס שתבעה מהם 20 מיליון דולר בטענה שהוציאו ממנה כספים במרמה.

 

הפשרה מקדמת לסיומה סאגה של 17 שנה. על פי כתבי האישום וממצאי חקירת רשות ני"ע שטרם הסתיימה, בין השנים 2001 ל־2005 סימנס התקשרה עם בכירים בחברת החשמל ושילמה להם מיליוני דולרים כדי שיתמכו בקידום האינטרסים שלה בחברה.

 

 גורמים המקורבים לצדדים טוענים כי יש שתי סיבות לפשרה: המסקנה של חברת החשמל שעדיף לקבל עכשיו משהו ביד ולא לגרור הליך משפטי במשך שנים, והרצון של שני הצדדים לחזור ולשתף פעולה באופן מלא ותקין, לאור העובדה שסימנס היא שחקן מרכזי במכרזי ענק.

 

מחברת החשמל, המיוצגת על ידי עו"ד יעקב שרביט ממשרד הרצוג, פוקס נאמן, נמסר: "במסגרת הליך גישור, הגיעו הצדדים להסכם פשרה בתביעה האזרחית שהגישה חברת החשמל כנגד סימנס. הפרטים בדבר סכום הפשרה שישולם על ידי סימנס יימסרו לאחר שההסכם יאושר על ידי הגורמים המוסמכים של שני הצדדים".

 

מחברת סימנס לא נמסרה תגובה. היא מיוצגת על ידי עוה"ד נדב וייסמן ועדי פרמדר משרד מיתר ליקוורניק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x