$
בארץ

"כחלון השתהה בהקמת ועדה לבחינת גיל הפרישה של הנשים"

לטענת המבקר, השתהות שר האוצר בקבלת החלטות לעניין גיל הפרישה לנשים עלולה לפגוע ביכולת להעלות אותו באופן מדורג

רחלי בינדמן 16:0126.10.16

מבקר המדינה, יוסף שפירא, תוקף את שר האוצר משה כחלון בטענה כי "השתהה בהקמת ועדה ציבורית לבחינת גיל הפרישה של הנשים. לטענתו הוא הקים את הוועדה רק תשעה חודשים לאחר החלטת ממשלה בנושא. המבקר מדגיש כי כחלון "לא הגיש לממשלה תוכנית לטיפול בגרעון התפעולי והאקטאורי של המוסד לביטוח לאומי" שבגינם יש בין היתר צורך בהעלאת גיל הפרישה. לדבריו, "השתהות שר האוצר בקבלת החלטות לעניין גיל הפרישה לנשים עלולה לפגוע ביכולת להגדיל את גיל הפרישה באופן מדורג ולאפשר לנשים, למעסיקים ולממשלה להתאים עצמם לשינוי".

 

יש לשקול הצמדת גיל הפרישה לתוחלת החיים יש לשקול הצמדת גיל הפרישה לתוחלת החיים צילום: שאטרסטוק

 

המבקר ממליץ לממשלה לבחון דרכים להתמודד עם העלייה בתוחלת החיים של נשים וגברים ושתשקול בין היתר הצמדת גיל הפרישה לתוחלת החיים. בד בבד, מדגיש המבקר כי יש לפעול למציאת פתרונות לנשים הנמצאות מחוץ למעגל העבודה כך שהמשמעות של העלאת גיל הפרישה עבורן הוא אובדן של שנים בקבלת קצבאות הביטוח הלאומי. באופן מאד אמורפי מציע המבקר למשרד האוצר לבחון יחד עם הממשלה "מנגנונים שיאפשרו לממשלה להימנע מהעברת נטל התחייבויותיה הסוציאליות אל הדורות הבאים באופן שיבטיח את הביטחון הסוציאלי של האזרחים בעתיד. קשה להבין כיצד המלצה זו מתיישבת עם הביקורת שהטיח המבקר בעניין הנטל של הקצאת האג"ח המיועדות על תקציב המדינה והצורך בהעלאת גיל הפרישה של נשים.

 

ביחס לשר האוצר, המבקר מצפה כי יקדם "ביתר שאת" התאמה הדרגתית של גיל הפרישה על מנת לאפשר לנשים, למעסיקים ולממשלה להתאים עצמם לשינוי. המבקר מצפה גם כי השר יגיש לממשלה תוכנית לטיפול בגרעון התפעולי והאקטוארי של המוסד לביטוח לאומי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x