$
בארץ

צו סגירה למפעל "כרמל אולפינים" במפרץ חיפה

עיריית חיפה הוציאה את הצו בעקבות סדרה של תקלות במפעל, בו נקבע כי המשך הפעילות במפעל מהווה סכנה חמורה ומיידית לבטיחות הציבור. כרמל אולפינים: "הצו מבוסס על עובדות חלקיות ושגויות, התנהגות ראש העיר פופוליסטית"

תומר הדר ו-ynet 09:3026.10.16
עיריית חיפה הוציאה צו סגירה מנהלי למפעל "כרמל אולפינים" מקבוצת בתי הזיקוק במפרץ חיפה. הצו הוצא לאחר סדרה של תקלות במפעל, ושימוע שנערך למנהליו.  בצו נקבע כי המשך העיסוק במפעל מהווה סכנה חמורה ומיידית לסביבה ולבטיחות הציבור ובריאותו. מפעל כרמל אולפינים הוא מפעל פטרוכימי העושה שימוש במוצרי נפט לייצור חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק. לפי המשרד להגנת הסביבה, מדובר ב"אחד הגורמים הגדולים ביותר לפליטת מזהמים אורגניים נדיפים במפרץ חיפה".

 

מפעל "כרמל אולפינים" מפעל "כרמל אולפינים"

 

בחודש יולי האחרון קיבל המפעל התראה מפני סגירה, לצד חמישה מפעלים נוספים, וזאת על רקע הניסיון לצמצם את זיהום האוויר במפרץ חיפה. מפעל כרמל אולפינים קיבל את ההתראה בעקבות חריגות בהיקף הפליטות של תחמוצת החנקן.

 

קודם לכן, בחודש פברואר, שלח משרד להגנת הסביבה למנכ"ל קבוצת בזן אבנר מימון הזמנה לשימוע טרם נקיטת צעדים כנגד החברה הבת כרמל אולפינים. לטענת המשרד, הזימון לשימוע הוצא בעקבות העלייה החריגה בזיהום. לפיהם במהלך 2015 נרשמה לכאורה הכפלה בפליטות הלא מוקדיות של מזהמים אורגנים נדיפים.

 

בעקבות דרישת המשרד העבירו בכרמל אולפינים דיווח מפורט על דליפות לא מוקדיות של מזהמי אוויר לשנת 2015. "הדיווח מפרט את רמת הדליפות ב- 200 אלף רכיבי ציוד שונים במפעל. המשרד "מחייב את מפעל כרמל אולפינים לבצע תוכנית לאיתור ותיקון של דליפות מזהמים אורגניים נדיפים מכלל מתקני החברה ובכלל זה שימוש בטכניקה המיטבית הזמינה להפחתה ולמניעה של פליטות אלו", אמרו שם.

 

לדברי ראש העיר יונה יהב, "לא נתיר התנהלות לא חוקית או חריגה, קלה כחמורה במתחם בז"ן. מבחינתנו, נחצו שוב קווים אדומים וכפי שהצהרתי בעבר, מפעלים אשר יפעלו בניגוד לכללים ויפרו את תקני איכות הסביבה יטופלו בכפוף לסמכויות שניתנו בידנו. עיריית חיפה תמשיך לפעול לצמצום משמעותי של מתקני התעשייה הכבדה, ותפקח על תקני איכות הסביבה ולשם כך היא נחושה להפעיל את כל הסנקציות העומדות לרשותה, הגיע הזמן שגם ממשלת ישראל תבין שהגיע העת לסיים את עידן הקנסות הכספיים ולעבור לפעולות מעשיות אשר יאלצו את המפעלים להתחיל להתייחס לסביבה".

 

מחברת כרמל אולפינים נמסר בתגובה: "חברת כאו"ל מקבוצת בזן קיבלה בהפתעה רבה את צו הסגירה המיידי שהוציא ראש עירייה חיפה כנגד החברה. הצו מבוסס על עובדות חלקיות ואף שגויות והקבוצה פונה לבית המשפט על מנת לבטלו. התנהגותו של ראש העיר הינה פופוליסטית, לא אחראית ופוגעת בתעשייה ובמשק הישראלי.

קבוצת בזן חיונית ואסטרטגית לקיומה של מדינת ישראל. מעבר להיותה עוגן כלכלי לאלפי עובדים, מהווה הקבוצה גב איתן לביטחון האזרחים הן בשגרה והן בחירום.

 הקבוצה פועלת בהתאם לתקנים המחמירים בעולם ותמשיך ותפעל כחברה אחראית ושומרת חוק על מנת לאפשר את המשך פעילותה החיונית למדינת ישראל."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x