$
בארץ

ה"בשורה" של רשות החשמל ליום כיפור: הוזלה זניחה בתעריף החשמל

רשות החשמל עדכנה היום כי תעריף החשמל יתעדכן בשיעור זניח של 0.77%. המשמעות: הוזלה של פחות מחצי אגורה לקילוואט-שעה

ליאור גוטמן 11:1111.10.16

מליאת רשות החשמל החדשה בראשות היו"ר אסף אילת יצאה הבוקר (ג') בשימוע במסגרתו עודכן תעריף החשמל השוטף לשנת 2016. כפי שפורסם בכלכליסט, תעריף החשמל יתעדכן באופן מינורי ובשיעור זניח של 0.77% בלבד. מדובר בהוזלה של פחות מחצי אגורה, כך שהתעריף החדש ינוע סביב 53 אגורות לקילוואט-שעה, לעומת כ-53.5 אגורות כיום.

 

ברשות החשמל מייחסים את ההוזלה לכניסת יצרני חשמל פרטיים יעילים, כמו גם לצניחה שנרשמה במחירי הפחם שמהווים כיום 52% מסל הדלקים של חברת החשמל. מנגד כניסה של תחנות כוח סולאריות שמחירן מסובסד על חשבון הציבור קיזז הוזלה בתעריף, כך שהשורה התחתונה נותרה כמעט ללא שינוי.

 

באופן תיאורטי תעריף החשמל היה אמור לרדת בשיעור חד יותר, וזאת בשל ירידת מחירי הגז, אבל חוזה הגז של חברת החשמל, שאושר על ידי רשות החשמל לפני 4 שנים קיבע את מחיר הגז על ידי הצמדות למדד המחירים לצרכן האמריקאי (cpi) ותוספת אוטומטית של אחוז בכל שנה ועד תחילת העשור הבא. 

 

יו"ר רשות החשמל אסף אילת יו"ר רשות החשמל אסף אילת צילום: עומר מסינגר

 

מי שצפוי להתנגד לתעריף היא חברת החשמל שכבר הודיעה ששימוש בגז על פני פחם ייקר את עלויותיה. בסביבת הרשות מאמינים שהעדכון של תחילת 2017 כבר ייקח בחשבון את הוראת שר האנרגיה שטייניץ לשרוף 15% יותר גז על חשבון פחם, כמו גם עדכונים חדשים על הולכת חשמל (תעריף שרשות החשמל הישנה לא עדכנה מאז 2002).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x