$
משפט

בהיעדר ראיות: נסגר תיק עבירות המס נגד שלמה נחמה

החשד שעמד במרכז החקירה היה כי נחמה, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, קיבל פטור ממס שבח בניגוד לחוק בשווי 2.5 מיליון שקל וכי באי כוחו, עוה"ד גבע חביב ואורית קוך, סייעו לו בכך

זוהר שחר לוי 15:0110.10.16

הפרקליטות הודיעה היום (ב') ליו"ר בנק הפועלים לשעבר, שלמה נחמה, כי החליטה שלא להגיש נגדו כתב אישום בחשד לביצוע עבירות על חוק מיסוי מקרקעין, זאת לאחר שקיימה שימוע בעניינו. עורכי דינו שזומנו גם הם לשימוע, גבע חביב ואורית קוך, לא יועמדו לדין גם כן.  עפ"י פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) התיק נגד השלושה נסגר מחוסר ראיות מספיקות.

 

"התשתית הראייתית", כך נכתב בהודעה שנשלחה לסנגוריו של נחמה, עוה"ד ירון קוסטליץ ורותי ליטבק, " שנאספה להוכחת העובדה שהעסקה עצמה ואופן הדיווח עליה, נערכו במטרה להסתיר ממנהל מיסוי מקרקעין את העובדות הרלוונטיות שהיו מאפשרות לו לסווג את העסקה כעסקה מלאכותית, איננה חוצה את הרף הראייתי הנדרש בפלילים".  

 

בינואר האחרון הודיעה הפרקליטות כי היא שוקלת להעמיד לדין את השלושה, בכפוף לשימוע, על  שימוש במרמה ותחבולה בכדי לקבל פטור ממס שבח מקרקעין עבור מכירת נכס בשווי עשרות מיליוני שקלים.

 

שלמה נחמה, לשעבר יו"ר בנק הפועלים. התיק נסגר שלמה נחמה, לשעבר יו"ר בנק הפועלים. התיק נסגר צילום: אוראל כהן

 

 

 

החשד שעמד במרכז החקירה היה כי נחמה, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, קיבל פטור ממס שבח וכי באי כוחו, עוה"ד חביב וקוך, סייעו לו בכך כששווי הטבת המס שקיבל הייתה 2.5 מיליון שקל.

 

לפי החשד בשנת 2013 החזיק נחמה, יחד עם בת זוגו, במעטפת דירת מגורים במגדל יוקרה ברוטשילד 1 בתל אביב. על פי הדין, מעטפת דירה שאינה ראויה למגורים אינה מזכה את המוכר בפטור ממס מקרקעין, בעוד שדירה הראויה למגורים זכאית לפטור.

 

לאחר מו"מ עם רוכש פוטנציאלי, כך לפי כתב החשדות, התקשר נחמה בהסכם למכירת מעטפת הדירה תמורת 45 מיליון שקל. בעקבות המכירה, נטען, פעלו החשודים לשיפוץ ארעי וזמני בנכס, בעודם מודעים לכך שרוכש הנכס יהרוס את השיפוץ כשיקבל חזקה בנכס, ומבלי שהשיפוץ השפיע על מחיר הנכס שנקבע בור מכירת המעטפת בלבד.

 

בפרקליטות אומרים היום כי "מראיות שהציגו השלושה בשימוע נוצר ספק בדבר כוונתם הפלילית להטעות ולהכשיל את מנהל מיסוי מקרקעין בעת עריכת העסקה והדיווח עליה. בשל ספק זה מצאה פרקליטת המחוז כי אין מקום להגיש כנגד השלושה כתב אישום במישור הפלילי".

 

עו"ד נבות תל- צור, המייצג את גבע חביב, מסר: "קבלנו את ההחלטה בסיפוק רב, יש בה לחזק את אמון הציבור במוסד השימוע ואנו מברכים עליה.

 

עו"ד אורית קוך ממשרד זיו שרון: "אני שמחה על ההחלטה. האמנתי ועודני מאמינה כי כל פעולותינו בוצעו במקצועיות, ובהתאמה מלאה להוראות החוק". עו"ד מיכל רוזן עוזר, ממשרד חן, יערי, רוזן עוזר, המייצגת את אורית קוך מסרה: אנחנו מברכים על החלטת הפרקליטות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x