$
בארץ
באנר מדינה עשירה תושבים עניים

מחיר האפליה לטובה של המתנחלים

אי אפשר לדבר על פערים בין שכבות סוציו-אקונומיות בלי להתייחס להוצאות הממשלה ביהודה ושומרון

עמרי מילמן 08:0711.10.16
כאשר בוחנים את רמת החיים של הישראלים ואת יוקר המחייה אי אפשר לדבר רק על פערים בין שכבות סוציו־אקונומיות. ההוצאות לנפש של הממשלה על המתנחלים ביהודה ושומרון, דרך הטבות שונות, גבוהות משמעותית מאלה שהיא מקדישה לתושבים שגרים בתוך הקו הירוק.

 

לפי מחקר של המרכז לכלכלה מדינית, ההוצאות הנוספות לנפש עבור מי שגר בגדה המערבית עומדות על 3,815 שקל בשנה. כמובן שכאשר משווים את זה לתושב הפריפריה הפער רק גדל. מדובר בהטבות שונות דרך החינוך, הנחות במס (שבימים אלו פועלים להרחיבן באופן משמעותי), שירותים סוציאליים ועוד.

 

כל זה לא כולל אובדן הכנסות משמעותי למדינה שניתן בכך שכדי לרכוש דירה בשטחי יהודה ושומרון אין צורך לשלם על הקרקע, מה שמביא למחירי דיור נוחים בהרבה משאפשר למצוא בשאר הארץ וגם לא את ההנחות המשמעותיות על תחבורה ציבורית באיזור.

 

ההוצאה העודפת לא כוללת את הוצאות הביטחון שבאופן טבעי גבוהות יותר מאשר בשאר אזורי הארץ שכן אלה אמורות בסך הכל להבטיח את הביטחון של תושבי יהודה ושומרון שזכאים לו בדיוק כמו שאר תושבי המדינה, או ההוצאות על תשתיות כבישים למשל. ההוצאות העודפות על השירותים הניתנים למתנחלים עומדות על 1.4 מיליארד שקל בשנה, סכום שיכול היה להקל בהחלט גם על תושבי הקו הירוק. 

הר ברכה בשומרון הר ברכה בשומרון צילום: שאול גולן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x