בארץ

מסתמן: מנגנון מיסוי הקיבוצים החדש יישאר מחוץ לחוק ההסדרים

שר האוצר משה כחלון ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נפגשו היום לדון בחוקים שנותרו במחלוקת והגיעו להסכמות בנוגע להטלת מס על פיתוח תשתיות והמרת ענישה ממאסר לעבודות שירות. המחלוקת על מיסוי הקיבוצים לא נפתרה

רוני זינגר 17:5709.10.16

שר האוצר משה כחלון ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין טרם הגיעו להסכמה בנוגע להכנסת חוק מיסוי הקיבוצים לחוק ההסדרים. השנייםנועדו לאחר שצוותי המשא ומתן של האוצר והקואליציה סיכמנו ביניהם בסוף השבוע את מתכונת חוק ההסדרים, אך שלושה חוקים נותרו במחלוקת: מיסוי הקיבוצים במודל חדש כמיסוי חברה, הטלת מס פיתוח תשתיות ברשויות המקומיות והמרת ענישה ממאסר לעבודות שירות. כאמור, החוק הראשון עדין נתון במחלוקת ואילו בנוגע לשני החוקים האחרים התקבלו הבנות.

 

גורמים המעורים במחלוקות הנוגעות למיסוי הקיבוצים אמרו ל"כלכליסט" כי על פי ההבנות שהושגו נקבע כי אם לא יגיעו הצדדים להסכמה בימים הקרובים החוק יוצא מחוק ההסדרים. בימים האחרונים לא התקיימו מגעים בין הצדדים לפיתרון הבעיה. הצדדים אמנם סיכמו ביניהם כי בכל מקרה החוק לא יחול על קיבוצים שיתופיים אלא רק על קיבוצים מתחדשים, ואולם המחלוקות סביב הנושא נותרה גדולה מדי ולפי שעה נראה כי התרחיש הריאלי הוא כי הצעת החוק תישאר מחוץ לחוק ההסדרים. 

באשר להצעת החוק הנוגעת למסי הפיתוח סוכם כי זו תגיע לקריאה ראשונה אך אז תעבור לדיון בוועדת הפנים של דודי אמסלם. השלטון המקומי מתנגד נחרצות לחוק זה, שיטיל מס נוסף למעשה על תושבי הרשויות המקומיות בעבור פיתוח תשתיות לבנייה. לאור לחצים כבדים אלו, ההערכה של יודעי דבר היא שהחוק יגיע לוועדת הפנים אך ייקבר שם ולא יקודם הלאה.

 

קיבוץ געש (ארכיון) קיבוץ געש (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

חוק בתי הסוהר ייצא מחוק ההסדרים. להכללתו בחוק ההסדרים התנגד יועמ"ש הכנסת אייל ינון שטען כי מדובר בחקיקה כבדה שאינה מובהקת בזיקתה להסדרים ולכן יש לקדמו בנפרד. כאמור, אדלשטיין וכחלון קיבלו עמדה זו.

 

על מה הוויכוח בין הקיבוצים לרשות המסים?

 

מנכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר אמר ל"כלכליסט" הערב כי החוק המוצע יעבור בכל מקרה, בין אם בחוק ההסדרים ובין אם לא, כל עוד רשות המסים תפגין גמישות ותקבל את דרישת הקיבוצים שלא לפגוע באורח החיים הקיבוצי.

 

רשות המסים מבקשת לראות בקיבוץ גוף שמתקיים בו מערכת יחסים של עובד ומעביד ולפיכך דורשת מחברי הקיבוץ לשלם מס כשכירים. ואולם בתנועה הקיבוצית דורשים להחיל פורמט של מיסוי "שותפים בחברה" - פורמט הרואה בקיבוץ חברה כמו חברת רואי חשבון או עורכי דין, בהם מקובל שישנם שותפים והם ממוסים באופן שונה ולא כשכירים. בכל מקרה הוויכוח נידון רק בנוגע לקיבוצים מופרטים ולא יחול על קיבוצים במודל ישן.

 

"לא מדובר על כסף, מדובר על אגו, שכן הפער בין מה שאנחנו דורשים לבין מה שרשות המסים דורשת לא גדול בכלל. אבל הם רוצים לגבות את הכסף מאתנו בשיטה שנוחה להם ושפוגעת באורח החיים שלנו ולזה לא נסכים. קיבלו הסכמה ממנכל האוצר ומהממונה על התקציבים שהם אתנו, הבעיה כרגע היא רק ברשות המסים", אמר ל"כלכליסט" מאיר.

 

לפיכך, מס הקיבוצים עשוי לצאת מחוק ההסדרים כיוון שבין נציגי הקיבוצים לראש רשות המסים משה אשר נקבעו פגישות רק לאחרי החגים ולכן ההנחה היא שבאוצר כבר מבינים שהחוק לא יהיה חלק מההסדרים שיוגשו.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x