$
בארץ

בעקבות נתק עם האוצר: באגד מזהירים מפקקי ענק בצאת כיפור

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בחברת האוטובוסים בעקבות כוונת האוצר לצמצם את הסובסידיה המועברת אליה מדי שנה. מחר אמורה להתקיים פגישה מכרעת בין מנכ"לית משרד התחבורה וראשי אגד בניסיון למנוע השבתה אפשרית של הקווים

ליאור גוטמן 22:3808.10.16
"הציבור צריך להתכונן לפקקי ענק שטרם הכרנו. ראשי האוצר והתחבורה יהיו האחראים לכאוס התחבורתי הגדול ביותר ב-20 השנים האחרונות שעלול להיווצר אם איומי השביתה של ההסתדרות וועד העובדים יבשילו ו-1.2 מיליון איש לא יגיעו ליעדם" - כך אומרים הערב (שבת) ראשי אגד, זאת לקראת השביתה שמתוכננת שם למוצאי יום הכיפורים

 

השבתה מלאה או חלקית של מערך האוטובוסים צפויה לשבש קשות את תנועת הלקוחות ולגרור אחריה פקקי ענק. מחר (א') אמורה להתקיים פגישה מכרעת בנוכחות מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר וראשי אגד, זאת בניסיון למנוע השבתה אפשרית של הקווים.

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

הוויכוח בין הצדדים נובע מכוונת האוצר לצמצם את הסובסידיה שמועברת לאגד מדי שנה. מדובר בכ-400 מיליון שקל שעברו לחברה מאז מאמצע העשור שעבר ועד היום עבור הסעת אוכלוסיות שונות (קשישים, סטודנטים) במחיר זול ביחס לשאר הנוסעים. ההסכם האחרון שנחתם כלל את התקופה שבין 2005 ל-2015 כאשר האוצר רוצה לחתוך ממנו כ-160 מיליון שקל לשנה הבאה ועוד כ-50 מיליון שקל בכל שנה נוספת בטענה שתנאי השוק השתנו, ואם אגד החזיקה לפני עשור כ-75% משוק הנסיעות באוטובוסים היום היא מחזיקה כ-40% ממנו, ולכן לכאורה אין מקום לסובסידיה כה גבוהה.

 

מנגד באגד טוענים כי יש להם צורכי שכר שונים מאלה של שאר החברות בשל הגיל הממוצע הגבוה יחסית של עובדי החברה. הפערים בין הצדדים הובילו להפסקת השיחות בין אגד לאוצר, כאשר בימים האחרונים קיים נתק בין הצדדים. ״במשך תקופה ארוכה יודעים ראשי האוצר כי אגד נמנעת מלחתום על הסכם קיבוצי חדש עם העובדים בשל אי חידוש ההסכם בין אגד והממשלה. במצב הדברים הנוכחי נהגו עובדי אגד איפוק רב בכך שהמתינו עד כה ואין לבוא אליהם בטענות. באגד טוענים כי "לדאגה לעתיד החברה שותפים גם חברי אגד והיא אינה רק נחלת העובדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x