בארץ

מי ישמור על האינטרס הציבורי מול קופות החולים בוועדת סל התרופות?

בניגוד לשנים קודמות, סמנכ"לית משרד הבריאות לפיקוח על קופות החולים רויטל טופר-חבר אינה חברה בוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות, שמינה היום שר הבריאות ליצמן

ספי קרופסקי 17:1006.10.16

שר הבריאות יעקב ליצמן מינה היום (ה') רשמית את חברי הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות ל-2017. לוועדה הוגשו השנה מעל 700 בקשות שונות לטכנולוגיות ולתרופות, ולרשותה יעמוד סכום של 500 מיליון שקל, כאשר 40 מיליון מהם מיועדים לסל בריאות השן. היא תתכנס לישיבתה הראשונה ביום ראשון הקרוב במשרד הבריאות בירושלים.

 

בראש הוועדה יעמוד פרופ' יהונתן הלוי, מנהל המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, שכבר עמד בראש הוועדה בעבר ויחליף את פרופ' רפי ביאר שעמד בראש הוועדה בשנה שעברה. כמו בשנים עברו, רכזת הוועדה תהיה גם הפעם ד"ר אסנת לוקסנבורג, ראש מינהל טכנולוגיות רפואיות במשרד הבריאות, שנחשבת לאשת מקצוע בעלת ניסיון רב בתחום.

 

מי שבולטת בהיעדרה מרשימת החברים בוועדת הסל היא רויטל טופר-חבר, סמנכ"לית משרד הבריאות לפיקוח על קופות החולים, וזאת בניגוד לשנים קודמות. טופר-חבר היתה זו שייצגה בדיוני הוועדה בעבר את האינטרס של האזרח מול האינטרסים הכלכליים של הקופות. על אי הכללתה נשמעה ביקורת מצד אנשי מקצוע שטענו שמדובר בהחלטה לא תקינה. השר ליצמן הגיב לביקורת הזו ואמר בשבוע שעבר כי "אלו שטויות. קופות החולים גנבים? צריך שישמרו עליהם מגניבות? אני מוחה על כך". הוא הוסיף כי "יש אנשים ראויים בוועדת הסל. הכי בכירים ברפואה ונציגי ציבור ראויים".

  

הוועדה מורכבת מנציגי קופות החולים, נציגי משרדי הממשלה, רופאים ונציגי ציבור. מבין חברי הוועדה, 11 הם גברים ו-9 נשים – שיפור בייצוג נשים בוועדה, שבשנה שעברה רק כשליש מחבריה היו נשים. מטעם קופות החולים יכהנו בוועדה ד"ר דוד מוסינזון ממאוחדת, פרופ' יאיר בירנבוים מכללית, פרופ' נחמן אש ממכבי ופרופ' שלמה וינקר מלאומית; מטעם משרדי האוצר הבריאות נמנים נועה היימן ורן רידניק, רכזי תחום חינוך ובריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, יאיר אסרף ואיריס גינזבורג, סמנכ"לי תכנון ותקצוב וכלכלה ופיתוח במשרד הבריאות.

 

 

סמנכ"לית משרד הבריאות רויטל טופר חבר סמנכ"לית משרד הבריאות רויטל טופר חבר צילום מסך: youtube

 

מטעם הרופאים חברים בוועדה פרופ' דינה בן יהודה, מנהלת האגף ההמטולוגי בהדסה, ד"ר טליה גולן, רופאה בכירה ביחידת גידולי מערכת העיכול בשיבא, פרופ' מיכאל גליקסון, מנהל מכון להפרעות קצב בשיבא, ד"ר גרשון הורוביץ, רופא שיניים ופרופ' עידית מטות, מנהלת מערך ההרדמה באיכילוב; נציגי הציבור בוועדה הם השופטת בדימוס הילה גרסטל, פרופ' רות לנדאו, חברה במועצה הלאומית לביו-אתיקה, הרב אברהם מנלה, מנכ"ל חברה קדישא תל אביב, עו"ד יעקב קוינט, היועץ המשפטי ברשות מקרקעי ישראל וד"ר דליה פדילה, מנהלת מכללת אלקסאמי להנדסה ומדע.

 

סל שירותי הבריאות מתוכנן לגדול בתקציב הקרוב ל-550 מיליון שקל למשך חמש שנים - תוספת מתבקשת ל-300 מיליון שניתנו במשך שש השנים האחרונות, שלדעת שלדעת רבים במערכת לא היה מספיק לנוכח הגידול הטבעי והטכנולוגיות הרפואיות שמשתפרות ומתייקרות.

 

עוד לפני התכנסות הוועדה, המתוכננת ליום ראשון, ניסה השר ליצמן לייצר לחץ כשנופף ביוזמתו להכליל תרופות מצילות ומאריכות חיים בביטוחים המשלימים, ובדיון מול האוצר עלתה האפשרות להגדיל את הסל ב-200 מיליון שקל באמצעות מנגנון של היטלים על הביטוחים הפרטיים של חברות הביטוח והקופות (בדמות השב"ן). לבסוף המתווה ירד מהפרק והוחלט על חבילה מעט מצומקת ביחס למה שהוצע תחילה: 460 מיליון שקלים לכל מרכיבי הסל לפרק זמן של שלוש שנים (ולא חמש כפי שהוחלט בתחילה), וכן תוספת של 40 מיליון שקל לטיפולי שיניים. הוחלט גם לוותר על מנגנון ההיטלים, כך שהתוספת תגיע באופן מלא מתקציב המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x