$
בארץ

מסתמן: מיסוי דירה שלישית לא יפוצל מחוק ההסדרים

יו"ר הקואליציה דוד ביטן, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר ועדת הכנסת יואב קיש צפויים להסיר התנגדותם להכללת המס בחוק תמורת תיקונים בנוסחו

רוני זינגר 08:1506.10.16

הקרב בכנסת על מיסוי דירה שלישית קרוב להכרעה: מסתמן כי החוק שעורר מחלוקת עזה בכנסת, לא יפוצל מחוק ההסדרים ויוקדם כפי שהוא לקריאה ראשונה בתמיכת הקואליציה כולה. לאחר שיאושר בקריאה ראשונה, יעבור החוק שינויים מסויימים בוועדת הכספים ולאחר מכן יאושר ביחד עם כל חוק ההסדרים. 

 

 

הבוקר (ה') וביום ראשון יפגשו צוותים בראשות יו"ר הקואליציה דוד ביטן ויו״ר ועדת הכנסת יואב קיש עם נציגי משרד האוצר, אנשי לשכת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ונציגי היועמ״ש של הכנסת, בכדי לדון בסעיפי החוק שיפוצלו מחוק ההסדרים ואלו שיוכנסו בהם שינויים.

 

עיקר המחלוקת עד כה היתה על החוק למיסוי דירה שלישית ומעלה, שאותו מקדם בלהט שר האוצר משה כחלון. ההתנגדות לחוק בכנסת היתה מקיר לקיר, ובראש המתנגדים עמדו ביטן, קיש, אדלשטיין ויו״ר ועדת הכספים משה גפני. בימים האחרונים ריכך ביטן את עמדתו בעניין, ולפי ההערכות של גורמים פוליטיים שינוי העמדה של ביטן נעשה בעקבות מסרים שקיבל מלשכת ראש הממשלה בעניין, וכעת הוא מוכן לפשרה שעיקרה העברת החוק בקריאה ראשונה ואז הכנסה של שינויים מסויימים בהצעת החוק.

 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין צילום: אלכס קולומויסקי

 

כחלון המעוניין מאוד בקידום הצעת החוק, שמהווה חלק מתוכנית הדיור הכללית שהוא מקדם, כבר הכריז כי הצעת החוק תעבור בכל מקרה. אולם במפלגת כולנו כבר הבינו כי אפשר וידרשו לעריכת שינויים מסוימים בחוק כדי לקבל את הרוב הנדרש בכנסת לאישורו.

 

יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש מוסיף להתנגד כרגע לפשרה המסתמנת ומוסיף לדרוש את פיצול החוק. עם זאת, אתמול אמר קיש כי "אם אשתכנע שנעשים השינויים שאני דורש, כמו אי־פגיעה בבעלי דירות בעלות ערך נמוך, אשקול את עמדתי שוב". מדובר באחת מהדרישות של יתר המתנגדים לחוק, וכרגע נעשה ניסיון למצוא פשרה לנושא גם כך.

 

גורמים בכירים בכנסת העריכו אתמול כי נראה שהפשרה בעניין קרובה להשגה ובכל מקרה קשה שלא לראות כי החוק, שבתחילה היו מי שאמרו כי אינם רואים איך יעבור בכנסת, יקודם לשביעות רצונו של כחלון.

 

ח"כ ביטן אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "הנושא עדיין נבחן בפגישות שיתקיימו בין הצדדים".

 

אתמול המשיכו גורמים בכירים בקואליציה להכחיש קיומו של דיל הקושר בין ויתור על ההתנגדות לחוק מיסוי דירה שלישית, בתמורה לביטול תאגיד השידור הציבורי. ביטן הגיש לאחרונה הצעת חוק לביטול תאגיד השידור הציבורי ו"החייאת" רשות השידור.

 

גורמים פוליטיים העריכו כי הקואליציה תירתם לסייע לכחלון בהעברת חוק המיסוי על דירה שלישית ואילו כחלון, שהוא המכשול האחרון בממשלה ששומר על קיום התאגיד, יסיר את התנגדותו לביטול התאגיד. עם זאת כל הצדדים הנוגעים בדבר מכחישים לפי שעה את תזת ה"תן וקח" הזו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x