$
משפט

אישום: הונו את משרד הביטחון וחברות כח אדם בכ-10 מיליון שקל

שלושת הנאשמים הציגו במשך שנים מצג שווא לפיו הם טיפלו בנכה צה"ל, בזמן שבפועל הוא טופל על ידי עובד זר שהתגורר בביתו

זוהר שחר לוי 15:2505.10.16

כתב אישום שהוגש היום (א') לבית המשפט המחוזי בירושלים חושף כיצד 3 נאשמים הונו את משרד הביטחון וחברות כח אדם המספקות עובדים בתחום הליווי לנכים בכ-10 מיליון שקל.

 

את כתב האישום הגישה היחידה הכלכלית בפרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עו"ד נועה ברה"ד, וממנו עולה כי הנאשמים דאגו כי משרד הביטחון ישלם שכר מלא למלווים ישראלים פיקטיביים עבור נכה צה"ל המשותק בארבעת גפיו - שכר אותו דאגו לקבל בעצמם במרמה.

 

השלושה נאשמים בעבירות של קבלת דבר במרמה, הלבנת הון ועבירות נוספות במשך שנים רבות.

 

א.ל, נכה צה"ל המשותק בארבעת גפיו זכאי לסיוע של משרד הביטחון. לפי החוק, אגף השיקום של משרד הביטחון מעניק לו זכאות לליווי 24 שעות ביממה שאפשר שיתחלק בין מלווים שונים. בנוסף, הוא זכאי ל"מנהל תיק" (Case Manager), שתפקידו לפקח ולרכז את עבודת המלווים של הנכה. מנהל תיק מקנה 20 שעות עבודה נוספות בחודש.

 

על פי כתב האישום, הנאשמים שמואל ונועה אבלס, תושבי ירושלים ונאשמת נוספת, שגית קלופהולץ, הציגו לאורך השנים מצגי שווא לפיו טיפלו, ביחד עם מטפלים פיקטיביים נוספים, בא.ל. לאורך השנים, הציג עצמו שמואל אבלס גם כמנהל התיק של אותו נכה צה"ל ובמסגרתו דיווח על היקף השעות שטופל.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

למעשה, כך לפי כתב האישום, אותם מלווים ישראלים פיקטיביים לא טיפלו בא.ל בהיקף עליו דיווח אבלס וגם הוא עצמו עבד שעות בודדות בלבד. בפועל, נטען, במשך שנים, טופל אותו נכה צה"ל על ידי עובד זר ששהה עימו והתגורר בביתו וא.ל לווה על ידי מלווה אחר במשך כחצי יום בשבוע, כאשר העובד הזר היה בחופשה.

 

שמואל אבלס, נטען עוד בכתב האישום, דאג כי משרד הביטחון ישלם שכר מלא למלווים הישראלים הפיקטיביים, שכר אותו דאג לקבל בעצמו באמצעות פעולות מרמה שונות. במסגרת מצג השווא, אבלס ערך בפועל את דוחות דיווחי השעות הכוזבים קלפהולץ ויתר המלווים הישראלים הפיקטיביים, על מנת להציג מצג שווא מתקבל על הדעת שבו אין חפיפה בין שעות הליווי ולא נוצר עודף שעות ליווי מעבר למכסה המוקצה לא.ל.

 

אבלס, נטען עוד בכתב האישום, החזיק בביתו תעודות מחלה וחותמות מזויפות של רופאים וזייף באמצעותם אישורי מחלה תמורתם קיבל ימי מחלה מחברות כח האדם, בנוסף הוא קיבל משכורות מבלי שדיווח על כך לרשויות מס הכנסה ולמעשה דיווח דיווח שקרי לרשויות במטרה להקטין את חיובו במס הכנסה, בין השנים 2005-2015. לפי הפרקליטות, מצגי השווא הובילו לכך שהנאשמים הונו את משרד הביטחון וחברות הליווי בסך כולל של כ-10 מיליון שקל בשנים אלו.

 

עוה"ד אייל בסרגליק וכרמית שחיבר המייצגים את אבלס, מסרו: "הגם שנעשה מאמץ לא מבוטל מצד הפרקליטות להכפיש את שמות מרשנו הרי שברור שאין כל מרמה של משרד הביטחון ומשרד הביטחון לא נזוק בדבר. ההיפך הוא הנכון הראיות מראות שמשרד הביטחון בידיעת נתיב 2 וחברות כוח האדם ידעו גם ידעו כי נגזלות מהנכים זכויותיהם בחוק ואף עצמו עין לאור מצבם הקשה והבלתי אפשרי. העובדה כי למרות ראיות חד משמעיות בחרה הפרקליטות להגיש כתב אישום אינה אומרת כי הידיעה הברורה של משרד הביטחון ונתיב 2 אודות הגזל שנעשה לנכים ומשפחותיהם אותם אנו מייצגים, לא תוכח במשפט והדברים יתבררו בהמשך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x