$
בארץ

גיל הפרישה החדש לנשים יעמוד על 64 או 67? הוועדה טרם הכריעה

הוועדה שצפויה להגיש את מסקנותיה לשר האוצר בימים הקרובים הגיעה להסכמות במרבית הנושאים מלבד הסוגייה המרכזית - גיל הפרישה החדש לנשים

עמרי מילמן 11:0525.09.16

המלצות הצוות לבחינת גיל הפרישה לנשים צפויות להיות מוגשות לשר האוצר בימים הקרובים, זאת לאחר שהוועדה הגיעה להסכמות על מרבית הנושאים, מלבד הסוגיה המרכזית שצפויה להסגר בימים הקרובים - גיל הפרישה של נשים. אמנם יש הסכמה כי גיל הפרישה של הנשים לא יישאר על 62 אלא יעלה, אך ישנה מחלוקת על השאלה גיל הפרישה החדש, בעוד שבאוצר שאפו להשוות בין גיל הפרישה של נשים לזה של גברים ולהעלותו ל-67, אולם חברים אחרים בוועדה ממליצים על העלאת גיל הפרישה ל-64 או 65.

 

בכל מקרה ישנה הסכמה גיל ההעלאה תהיה הדרגתית על פני יותר מעשור. ייתכן והמסקנות יוגשו בסופו של דבר עם מספר הצעות לגבי גיל הפרישה, מאחר ובכל מקרה שר האוצר הוא זה שמחליט האם ומה לאמץ. כדי להשיג הסכמה רחבה ככל האפשר, ולהמנע מהסאגה שהתרחשה ב-2011 אז הייתה הסכמה גורפת בכנסת לדחות את המלצות האוצר, כעת פועל הצוות בשיתוף פעולה עם חברות הכנסת מהאופוזיציה - ח"כ שלי יחימוביץ וח"כ זהבה גלאון.

 

ח"כ יחימוביץ'. שיתוף פעולה עם צוות הוועדה ח"כ יחימוביץ'. שיתוף פעולה עם צוות הוועדה צילום: אוהד צויגנברג

 

הוועדה כן הגיעה להסכמה בנוגע לפיצויים שיינתנו לנשים בעקבות העלאת גיל הפרישה. בכוונת הצוות להמליץ על תוכנית שתעמוד על כמיליארד שקל למשך עשור שיביאו להכפלת מס הכנסה שלילי לנשים מעל גיל 60.

 

בנוסף, יוקצו מאות מיליוני שקלים להגדלת ההכשרות המקצועיות, הן דרך משרד הכלכלה והן באמצעות דרך מעגלים, קרן שממומנת על ידי המדינה שפועלת לטובת עובדים העוסקים במקצועות שוחקים. עוד סוכם כי תוארך תקופת דמי אבטלה לנשים מעל גיל 60 ל-250 ימי עבודה במקום 175 יום.

 

 

ח"כ זהבה גלאון ח"כ זהבה גלאון צילום: יריב כץ

 

כאמור, למרות התיאום עם חברות הכנסת, חה"כ זהבה גלאון, שלי יחימוביץ' ואורלי לוי-אבקסיס הודיעו כי הן מתנגדות למסקנות הוועדה לבחינת גיל הפרישה ומפרסמות הודעה משותפת: "אין במסקנות הועדה, בשום פנים ואופן, כדי לתת פתרון ממלכתי וכולל לפגיעה הקשה מנשוא בנשים המבוגרות, העניות והחלשות ביותר במשק. נשים שנפלטו משוק העבודה ויושלכו לעוני עמוק – בלי פנסיה, בלי קצבת זקנה ובלי פרנסה, ונשים בעבודות שוחקות שיגזר עליהן סבל פיסי ונפשי.

 

"אנו משוכנעות כי שר האוצר ידחה את מסקנות הועדה, ולא יתן יד להגברת העוני והסבל בקרב החוליות החלשות ביותר בחברה. הפתרונות המוצעים במסקנות הועדה דלים, חלקיים, ומסתמכים במידה רבה מדי על רצונם הטוב של גורמים חיצוניים – קרנות ועמותות. נשארו חורים גדולים מדי במסננת, חורים שדרכם יפלו נשים עניות ומבוגרות. לא נאפשר את הפקרתן, נהיה להן לפה וניאבק את מאבקן, עד למציאת פתרון ממלכתי כולל אשר במסגרתו הן לא יושלכו לצדי הדרך"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x