$
בארץ

הקרב על המחיר המופרז: רשות ההגבלים מרככת את עמדתה

הרשות ביקשה תחילה לבטל את מדיניות הטלת הקנסות על מונופולים שגובים מחירים מופרזים, אולם בעקבות צו ביניים שהוציא בג"ץ היא פרסמה טיוטה חדשה לפיה היא תמשיך לאכוף את האיסור תוך שינויים שיערכו במדיניות

תומר גנון 14:1721.09.16

רשות ההגבלים העסקיים מרככת את עמדתה לגבי הטלת הקנסות על מונופולים שגובים מחירים מופרזים. לאחר שהרשות הודיעה בעבר כי היא שוקלת לבטל את מדיניות האכיפה בנושא, שהנהיג הממונה לשעבר פרופסור דיוויד גילה, ולאחר שבג"ץ הוציא לאחרונה צו ביניים האוסר עלייה להקפיא את המדיניות עד דיון בעתירה שהוגשה בנושא, פרסמה היום הרשות טיוטת גילוי דעת חדשה בנושא.

 

על פי הטיוטה, הרשות חוזרת בה מכוונתה לחדול מלאכוף את האיסור, אולם במקביל היא מבקשת לערוך שינויים במדיניות. כך למשל הרשות רוצה להטיל קנסות על מונופולים שגובים מחירים מופרזים רק במקרים בהם אין פתרון תחרותי אחר שניתן להפעיל על מנת לטפל בבעיית השורש של השוק שנבחן. כלומר, הרשות רוצה להרחיב את שיקול הדעת שבידה מתי לפעול ומתי לא.

 

כמו כן, הרשות רוצה לבטל את הגנת "נמל המבטחים" שהעניק גילוי הדעת הקודם, במסגרתה כל עוד הפער בין מחיר המוצר לעלות ייצורו אינו עולה על 20% לא ינקטו כנגד בעל המונופול פעולות אכיפה. לטענת הרשות, ההחלטה על ביטול נמל המבטחים התקבלה על רקע קשיים רבים שעלו מעצם קיומו, בדגש על התפיסה השגויה בציבור, כי רווח של מונופול מעל 20% נחשב לפסול ולא חוקי.

 

בנוסף, הרשות רוצה להימנע מאכיפה בשוק שבו פועל רגולטור ענפי לקביעת המחירים בשוק. למשל בתחום התקשורת.

 

 

הלפרין. מבקשת לטפל במונופולים, בדרכה הלפרין. מבקשת לטפל במונופולים, בדרכה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x