שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

המס של בזק ייחתך ב־1.39 מיליארד שקל

בשמונה השנים הבאות יקוצץ המס שתשלם בזק ב־174 מיליון שקל מדי שנה

אורי טל טנא 08:5619.09.16

לכאורה, ערב העסקה לרכישת מניות יורוקום החזיקה בזק ב־49.8% ממניות yes, ויורוקום החזיקה ב־50.2%. אלא שלמניות לא היה ערך. ערכה של האחזקה ב־yes נבע מהלוואות הבעלים שהוזרמו אליה לאורך השנים, שהיקפן גבוה מהותית מערך הפעילות של yes.

 

הלוואות הבעלים חולקו לשלוש שכבות: חוב נחות שלא מקנה ריבית כלל, וחוב רגיל של 2.5 מיליארד שקל שמקנה ריביות של 11% ושל 5.5%, מתוכו רק 14.5% שייך ליורוקום והיתר לבזק. לפיכך יורוקום מכרה לבזק את חלקה בערך הנובע מ־yes - 14.5% בלבד. 

התמורה כוללת את הטבת המס לרוכשת

התמורה הגבוהה שקיבלה יורוקום עבור הנתח שמכרה הוסברה בכך שהיא כוללת את חלקה בהטבת המס שתיווצר לרוכשת. על פי ההודעה מאתמול, רשות המסים אישרה ל־yes הפסדים צבורים של 5.57 מיליארד שקל. עם מיזוג yes לתוכה - מהלך שהטבת המס הנובעת ממנו היה אחד הגורמים העיקריים לקידומו - תוכל בזק ליהנות מהם ולצמצם את המסים שעליה לשלם מדי שנה.

 

עד השלמת המיזוג רשמה בזק הכנסות מימון שנבעו מהלוואת הבעלים שהעניקה ל־yes. מנגד הכירה בזק בחלקה בהפסד הנקי של yes. בשנים האחרונות הציגה זו האחרונה רווח תפעולי חיובי, והריבית על הלוואת הבעלים היא שהעבירה אותה להפסד. הריבית על הלוואת הבעלים לא שולמה בפועל, אלא נצברה יחד עם ההלוואה. במקביל נמנעה בזק מתשלום מס עבור הכנסת המימון מאותה ריבית, אף כי הכירה בהוצאת מס עבורה בדו"חותיה.

 

כעת, משהוסדר העניין מול רשות המסים, בזק תשלם את המס המצטבר על הכנסות הריבית שרשמה נוכח הלוואת הבעלים שהעניקה. מס זה עומד על 462 מיליון שקל. סכום זה ישפיע על תזרים המזומנים של בזק, אך לא על דו"ח הרווח וההפסד - כיוון שהיא כבר הכירה בהוצאות המס הללו בעבר. מנגד, yes תקבל הכרה רשמית בצורכי מס בהוצאות הריבית הצבורות על הלוואות הבעלים.

 

בזק תוכל להכיר בשמינית מהפסד מדי שנה

עיקר ההסדר הנוכחי מול רשות המסים הוא יכולתה של בזק להכיר בהפסדים הצבורים של yes כהוצאה לצורך קיזוז המסים שלה. הרשות אישרה לבזק לפרוס את ניצול ההפסדים המצטברים על פני שמונה שנים, לכן, עם השלמת המיזוג עם yes, תוכל בזק להכיר בשמינית מההפסד המצטבר, העומד על 696 מיליון שקל בשנה. זאת בתנאי שסכום זה נמוך ממחצית מהרווח לפני מס שרשמה בזק באותה שנה (התקרה היא מחצית מהרווח לפני מס).

 

כך, בשמונה השנים הבאות, כל עוד הרווח לפני מס של בזק גבוה מ־1.39 מיליארד שקל - עסקת yes תקצץ את המס שתשלם בזק ב־174 מיליון שקל מדי שנה.

 

 

אלוביץ' אלוביץ' צילום: יובל חן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x