$
בארץ

ביהמ"ש אישר את הסדר הפשרה בלאומי: הבכירים יחזירו 5.1 מיליון שקל בונוסים

איתן רף יחזיר 1.7 מיליון שקל, גליה מאור 2.6 מיליון וצבי איצקוביץ 800 אלף שקל. הבנק יקבל מחברות הביטוח 92 מיליון דולר

גולן חזני ומשה גורלי 15:4314.09.16
שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב אישר היום (ד') את הסדר הפשרה בפרשת העלמות המס של לאומי. הבנק יקבל מחברות הביטוח 92 מיליון דולר. החקירה בארה"ב הסתיימה בקנס ששילם הבנק בארה"ב בגובה 400 מיליון דולר.

 

 

 

כבוב ציין כי היועץ המשפטי לממשלה העיר לו על כל שלא קבע מועד להחזר בבונוסים של בכירי הבנק. כבוב קבע כי הם יחזירו את הבונוסים בסך 5.1 מיליון שקל בתוך 60 יום מהיום. איתן רף 1.7 מיליון שקל גליה מאור 2.6 מיליון וצבי איצקוביץ 800 אלף שקל.

 

השופט קבע בנוגע לתביעה הייצוגית, שהגישו עוה"ד רנן גרשט ואופיר נאור בשם יוסף גולדנר, כי סכום של 10.8 מיליון שקל ישולמו לבעלי מניות הבנק בין התאריכים 4 במרץ 2013 ל-22 בינואר 2015, כולל כאלו שמכרו את מניותיהם. הפיצוי יינתן ע״י הבנק. 

השופט חאלד כבוב השופט חאלד כבוב צילום: אוראל כהן

 

בנוגע לתביעה הנגזרת נגד הבנק, שהגישו עוה"ד עמית מנור ויוקי שמש בשם ברי לנואל, השופט השאיר את הפיצוי של 180 אלף שקל לתובע אבל הוריד את שכר הטרחה לעורכי הדין בחצי ממה שסוכם בפשרה, והוא יעמוד על 6.25 מיליון שקל. עו"ד רלי לשם ייצג את הבנק ועו"ד רם כספי את נושאי המשרה לשעבר.

 

כבוב קבע שההסדר ראוי וסביר ביחס לסיכויי התביעה ולנסיבות המקרה. הוא קיבל את הטענה שהכיסוי הביטוחי, למרות שהוא רחוק מתקרת הפוליסה של 250 מיליון דולר הוא ראוי מכיוון שאילו היה מתקיים הליך משפטי ייתכן שאפילו 92 מיליון לא היו מתקבלים בגלל ש"הכיסוי הביטוח מוגבל לגזרה צרה מאד של התרחשות שספק אם בסוף ההליך המשפטי שהיה מתנהל היה מקנה לבנק פיצוי גבוה יותר מזה שהתקבל במסגרת הפשרה". בין היתר בגלל שהביטוח מכסה רק אפשרות של "הפרת אמונים בתום לב", שלפי כבוב קשה מאד להוכיחה. בנוסף, קבע כבוב שהוכחת הנזק הנטען היתה מצריכה

משאבים רבים כעלויות מומחים וזמן שיפוטי רב.

 

כבוב התייחס לעמדת היועץ המשפטי לממשלה שהזהיר מפני אפשרות שיוגש כתב אישום פלילי כנגד מי מנושאי המשרה וכן טען היועץ שרצוי היה להגיע לנקודת איזון טובה יותר – כלומר להוסיף לסכום הפשרה. כבוב דחה את שתי הטענות כיוון "שלא הוצגו בעמדה ממצאים קונקרטיים שעשויים לשפוך אור על בחינת סיכויי התביעה או למידת השינוי הנדרש לגישתו בנקודת האיזון".

 

בפסק הדין ישנן בכל זאת מספר הערות ביקורתיות. לטעמו לא היה ראוי שמשרד מיתר נתן ייעוץ לוועדת גורן בגלל שעו"ד דליה טל, מראשי המשרד, היתה היועצת המשפטית של הבנק בתקופת פרשת הלקוחות האמריקאים. בנוסף, "היה ראוי לטעמי שהדוח יהיה מפורט יותר בכל הנוגע למשא ומתן שהתנהל מול המבטחים", סבר כבוב. לגבי השבת המענקים בידי הבכירים, הביע כבוב את דעתו ש"אינה נוחה עם גובה החזר המענקים", וכן בעובדה שרק שלושה "התנדבו" להחזיר. אבל, בעניין זה לא מצא לנכון להתערב בשיקול דעת הדירקטוריון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x