$
בארץ

בכירים לשעבר בשירות המדינה מאשימים הוועדים באי הצלחתם

130 בכירי עבר שהשתתפו בסקר של המרכז להעצמת האזרח טוענים כי הוועדים, נציבות שירות המדינה והבירוקרטיה הכבדה היו חסמיהם העיקריים לביצוע מדיניות ממשלתית, יותר מלחץ של לוביסטים. ההסתדרות: "מי שיודע לנהל - אין לו בעיה"

שחר אילן 08:3913.09.16

בכירי המינהל הציבורי סבורים כי הגורמים המפריעים ביותר ליישום החלטות הממשלה הם בעיות כוח אדם ובירוקרטיה, כך עולה מסקר הבכירים 2016 שערכה ד"ר מינה צמח ממכון מדגם עבור המרכז להעצמת האזרח. המרכז ראיין 130 בכירים שפרשו מתפקידם בשנים האחרונות, במטרה לבדוק אילו תופעות וגורמים ארגוניים מועילים או מחבלים ביישום מדיניות הממשלה.

 

המרואיינים עסקו בעבודתם בקבלת החלטות (95%), בקביעת מדיניות, חוקים ותקנות (84%) וניהלו 50 איש ומעלה (61%).

 

 

שני הארגונים שנתפסים על ידם כמפריעים ביותר ליישום מדיניות הם ארגוני העובדים, אותם דירגו המנהלים במקום הראשון ונציבות שירות המדינה, שדורגה במקום השני. רק אחריהם דורגו קבוצות אינטרס עיסקיות (לוביסטים). שורה ארוכה של גופים, שנחשבים בדרך כלל לאויבי הפקידות הבכירה, מפריעים להם פחות, וביניהם הכנסת, המבקר, הייעוץ המשפטי והחשבויות. מהסקר עוד עולה כי למנהלים יש דימוי עצמי חיובי, כש־88% סבורים שתרומת הדרג המקצועי הבכיר במשרד בו עבדו ליישום החלטות הממשלה חיובית.

 

בנוסף, התופעות המפריעות להם ביותר הן בירוקרטיות: כמות שלבי האישור הנדרשים והסכמי העבודה במגזר הציבורי. אחריהן מופיעים שיקולים אישיים ופוליטיים של מנהלים וריכוזיות במשק ושיתוף פעולה בין משרדי הממשלה.

 

מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח תומר לוטן טוען כי "חוויית המנכ"לים היא שנושא כוח האדם הוא המקשה ביותר במימוש משימות, בו הגמישות הכי נמוכה", אך מזכיר הממשלה לשעבר עובד יחזקאל לא מסכים עם חוות הדעת הקולקטיבית. לדבריו, "בישראל המשילות בלתי נסבלת ומורכבת מרגולציה ופוליטיקה שמאבדות את עצמן לדעת, חוסר מנהיגות, היעדר תפיסה שירותית ומאבק רשויות".

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בתגובה: "מי שיודע לנהל, אין לו בעיות עם הסכמי העבודה". לטענתו, תוצאות הסקר נובעות מאי הפנמה של המנהלים שארגוני העובדים הם שותף לגיטימי, כמו אגף התקציבים והייעוץ המשפטי. עם זאת, ניסנקורן סבור שיש לאפשר לבכירים במינהל הציבורי יותר חופש פעולה במשא ומתן מקצועי, כך שלא יהיו תלויים בכל נושא באישורי האוצר.

 

מנציבות השירות לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x