$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מהפכה בחברת החשמל: הדרג הניהולי יעבור לחוזים אישיים ותבוטל לו הטבת החשמל חינם

בחברה מנסים לנתק את דרג המנהלים מכפיפות לוועד העובדים; הזהירה שמי שלא יצטרף למהלך לא יכלל בשדרת הניהול העתידית של החברה

ליאור גוטמן 12:1507.09.16
חברת החשמל מובילה בימים האחרונים שינוי ארגוני נדיר במסגרתו היא מחייבת את כל שדרת הניהול שלה להתנתק מהחוזה הקיבוצי הרגיל של כלל עובדי החברה ולעבוד למסלול של חוזה אישי. כך נודע ל"כלכליסט".

 

מדובר ביוזמה של הנהלת החברה אשר הובאה לידיעת הדירקטוריון ונמצא בגיבוש. כך, חברת החשמל מנסה לבצע שינוי ארגוני לניתוק דרג הניהול מוועד העובדים. המצב היום מכפיף חלק מההנהלה הבכירה לשני גופים - המנכ"ל והיו"ר מצד אחד, וועד העובדים מצד שני - וזהו מצב שבחברה מכנים כ"לא הגיוני".

 

היוזמה הוצגה ביום ראשון האחרון בישיבת ההנהלה המורחבת של חברת החשמל, שם הוסבר שההסדר החדש יחול על כמאה איש מדרגת מנהלי אגפים ומעלה, כאשר הכוונה היא להצמיד את חוזה ההעסקה של המנהלים הבכירים לזה שקיים בשירות הציבורי. עוד נאמר לנוכחים שהנושא גובש יחד עם הממונה על השכר, והוא תקף לשנה הקרובה, אז מתכוונת החברה להשלים את הצעדים.

 

התוכנית הפתיעה את חלק מהנוכחים, מאחר שמספר האנשים שמחזיקים כיום חוזה העסקה אישי בחברת החשמל הוא כעשרה בלבד, והוא כולל בין השאר את יו"ר הדירקטוריון יפתח רון טל, מנכ"ל החברה עופר בלוך ועוד כמה בכירים בודדים. לשם השוואה, סך מצבת העובדים של חברת החשמל היא כ-12.5 אלף איש.

 

 

מנכ"ל חברת חשמל עופר בלוך מנכ"ל חברת חשמל עופר בלוך צילום: עמית שעל

 

היתרון למנהלים שיצטרפו במהלך הוא שקלול תקדימי בכלל סעיפי השכר של העובדים, כך שהם יהיו מוכרים לפנסיה.

בנוסף, חברת החשמל תשלם פנסיית גישור למי שממיר את חוזה העבודה שלו כך שהשכר הקובע לפנסיה יקבע ביחס של 75% פנסייה תקציבית ו-25% פנסיה צוברת. מרגע החתימה ובכל שנת עבודה ירד חלקה של הפנסיה התקציבית ב-5% ועד למצב בו הפנסיה הסופית תורכב מ50% תקציבית ו50% צוברת, כאשר שכר הבסיס לא יפחת מ-15 אלף שקל לחודש.

 

מנגד, החברה מצמצמת עד מנתקת את הבכירים מחלק מההטבות לרבות חשמל חינם, ומזהירה שמי שלא יצטרף למהלך לא יכלל בשדרת הניהול העתידית של החברה. מהלך ניהולי נוסף הוא הכפפת מנהלי תחנות הכח לסמנכ"ל הייצור במקום למנהל אגף הייצור.

 

מחברת החשמל אישרו את הפרטים ומסרו בתגובה ש"הנהלת חברת החשמל רואה חשיבות על בהעברה של מנהלים בכירים בחברה לחוזים אישיים, מדובר על כמה עשרות מנהלים בכירים בהנהלת החברה. בפני המנהלים הוצג מתווה ולוח זמנים"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x