$
בארץ

מסתמן: חלק מהעבודות ברכבת יידחו משבת הקרובה לאמצע השבוע

אנשי רכבת ישראל ומשרדי הממשלה הרלוונטיים נועדו הערב, ועולה כי משרד העבודה והרווחה לא נוטה לאשר אוטומטית את העבודות המתוכננות בשבתות במהלך החודש הקרוב; הדבר יביא לשיבושים בהסעת הנוסעים

ליאור גוטמן 19:4206.09.16

הישיבה המקצועית בין רכבת ישראל ומשרדי התחבורה והעבודה והרווחה הסתיימה הערב (ג'), ועולה כי משרד העבודה והרווחה בראשותו של השר חיים כץ לא נוטה לאשר אוטומטית את כל 20 העבודות שמתוכננות לשבת הקרובה, ולשאר השבתות בחודש הקרוב. מהמשרד נמסר שמה שנחוץ ודחוף יאושר, ומה שלא דחוף ייבחן נקודתית. ברכבת סירבו להתייחס.

 

 

 

משמעות ההצהרה היא שחלק מהעבודות יידחו משבת לאמצע בשבוע, דבר שיביא לשיבושים בהסעת הנוסעים. בשבוע שעבר נדחו, כזכור, העבודות למוצ"ש והדבר הביא להשבתת קו תל אביב-חיפה עד יום ראשון ב-19:00, מה שגרם לשיבושי תנועה קשים ועומס בתחנות האוטובוס.

 

הכוונה המסתמנת שלא לאשר את כל עבודות הרכבת בשבתות של שאר חודש ספטמבר הוצגה ונמצאת בשלב זה בידי הדרג המקצועי, כאשר מי שיחליט סופית עוד השבוע הוא השר חיים כץ.

עבודות ברכבת במוצ"ש שעבר עבודות ברכבת במוצ"ש שעבר צילום: רכבת ישראל

 

בענף התחבורה יודעים שהשאלה הגדולה היא מה יעלה בגורל העבודות הגדולות שמתוכננות לשבוע השלישי של ספטמבר. מדובר בתכנית להשבתת מסילת תל אביב - חיפה לשמונה ימים רצופים, זאת כחלק מחיבור מסילת הרכבת החדשה והחשמלית של ירושלים למרכז. ברכבת חזרו והסבירו שככל שהעבודות יידחו מסוף השבוע הן יבואו על חשבון הנוסעים באמצע השבוע, אבל הם מודעים לעובדה שהכדור כבר לא אצלם ואפילו לא בידי שר התחבורה ישראל כ"ץ.

 

צו ביניים של בג"ץ

 

מוקדם יותר היום הוציא בג"ץ צו ביניים שאוסר על ראש הממשלה בנימין נתניהו להמשיך ולהורות לרכבת להפסיק מעבודה בשבת - כפי שהיה בסוף השבוע האחרון. הצו ניתן במסגרת עתירה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) משבת שביקשה לבדוק האם לנתניהו הייתה סמכות להודיע על ביטול העבודות ברכבת. השופטים אסרו על הרכבת להישמע להוראת נתניהו להפסקת העבודות עד להכרעה סופית בעתירה, ונימקו את החלטתם בתשובת המדינה מוקדם יותר היום כי תוקף העבודות לרכבת לא בוטל ועומד בעינו.

 

נתניהו אמר בתגובה כי "אני מכבד את ההחלטות של בג"ץ, אני חושב שהן מבהירות את סדר הדברים. השר האחראי בעניין הזה הוא שר העבודה, הוא יקבל לפי החוק את ההחלטות מהן העבודות הנחוצות - ואלה יתבצעו, אם צריך גם בשבת, ועבודות שאינן נחוצות – יתבצעו בימי חול". הדברים נאמרו במסגרת מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה.

 

 

 

נתניהו אמר עוד שהחלטת בג"צ היא מהלך של "סדר תקין, אני חושב שהדבר הזה הוא נכון ואני חושב שהוא שם קץ לפרשה הזאת, וכל אזרחי ישראל, חילונים וחרדים כאחד, צריכים להתנהל לפי הפסיקה הזאת וההחלטה הזאת". נתניהו התעלם מהודעה של לשכתו רק בשישי האחרון לפיה הוא עצמו הורה לעצור את העבודות ברכבת במהלך שישי ושבת, זאת ללא בג"צ או ללא התייעצות עם השר חיים כץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x