שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נתניהו הורה להשהות את העבודות ברכבת ל-72 שעות - ותקף בחריפות את שר התחבורה

רה"מ הכריע כי העבודות ברכבת לא יבוצעו בשבת. בהודעה שמסרה לשכתו היא מתחה ביקורת חריפה על התנהלותו של שר התחבורה ש"מנסה באופן מכוון להביא למשבר עם החרדים כדי לערער את יציבות הממשלה". בגלל העיתוי המאוחר שבו נמסרה ההודעה לא יופעלו רכבות בין ת"א וחיפה במוצ"ש

רוני זינגר וליאור גוטמן 18:4302.09.16

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להשהות את העבודות ברכבת ישראל בשבת הקרובה ויביא את הנושא להכרעה בתוך 72 שעות - כך מסרה לשכתו של נתניהו לפני זמן קצר. 

הודעתו של נתניהו מבטאת משבר אמון חריף בינו לבין שר התחבורה ישראל כץ. לשכת נתניהו מתחה ביקורת חריפה על כץ והדגישה בהודעתה כי נתניהו קיבל את ההחלטה בעניין השהיית העבודות, לאחר שהתקבלו דיווחים סותרים ממשרד התחבורה על נחיצות העבודות בשבת, סתירות שיצרו משבר אמון חריף עם השר כץ.

 

שר התחבורה ישראל כץ שר התחבורה ישראל כץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

על פי הודעת לשכת נתניהו, רק לפני חודש נפגש כץ עם ראשי הסיעות החרדיות והבטיח להם שלא יבוצעו עבודות כלשהן בשבת. "זמן קצר לאחר מכן", כך על פי לשכת נתניהו, "לאחר שכץ נכשל בניסיונו להשתלט על מוסדות הליכוד, הדהים שר התחבורה את ראשי הסיעות החרדיות כשנתן הנחיות לבצע עשרות עבודות בשבת".

 

על פי לשכת רה"מ, "כץ טען שהכרחי לבצע את העבודות בשבת ולא בימי חול כדי לא להפריע לתנועה, אך טענה זו נסתרת על-ידי העובדה שכץ הסתיר ממשרד ראש הממשלה, שהוא עומד להשבית בקרוב את תנועת הרכבות לשמונה ימים רצופים, לרבות בימי חול. השבתה זו צפויה ליצור עומסי תנועה רבים ולפגוע קשות בציבור הנוסעים, לרבות בנסיעות החיילים".

 

"ביום רביעי האחרון הודיע מנכ"ל הרכבת בועז צפריר ש-17 מתוך 20 העבודות בשבת ניתנות לדחייה, ואילו היום נדהמו משרד ראש הממשלה והסיעות החרדיות לגלות כי השר כ"ץ הורה לבצע את כל 20 העבודות דווקא בשבת.

 

"אין דרך להבין את פעולותיו של כץ אלא כניסיון מכוון להביא למשבר מיותר עם החרדים כדי לערער את יציבות הממשלה", ציינו בלשכת רה"מ. "ככל הנראה, כץ מנסה לצבור נקודות בקרב הציבור הרחב שאינו מצוי בפרטים על-ידי חילול שבת שייצור משבר עם החרדים. השר כץ מעצים את המשבר שהוא יצר במו ידיו".

 

בגלל הזיגזג של נתניהו - במוצ"ש לא יהיו רכבות בין ת"א וחיפה

 

בינתיים הריב הפוליטי בין נתניהו וכץ סביב הרכבת גורם לפגיעה בנוסעים. לפני זמן קצר הודיעה הרכבת כי בגלל העיתוי המאוחר שבו נמסר לה על הצורך להפסיק את העבודות לא ניתן יהיה להפעיל רכבות בין ת"א לחיפה במוצאי שבת.

 

ברכבת מסרו כי "חמש דקות לפני כניסת השבת קיבלה רכבת ישראל הנחיה על הפסקת העבודות בשבת זו. זאת, בעת שהצוותים הטכניים היו בעבודה ואף פירקו חלק מהמסילות צפונית לת"א לצורך תחזוקה. בזמן הקרוב יעזבו הצוותים את נקודות העבודה מבלי יכולת להשיב את מצבן לקדמותו, אלא עם צאת השבת". קיים חשש כבד כי הפעילות בקו ת"א חיפה לא תופעל אף ביום ראשון: "רכבת ישראל מתנצלת בפני הלקוחות על אי הנוחות. אנו ממליצים להתעדכן בלוז הרכבות באפליקציה, אתר הרכבת ומוקד שרות הלקוחות".

 

יהדות התורה דחתה את הצעת הפשרה

 

מוקדם יותר דחתה יהדות התורה הודיעה למשרד ראש הממשלה כי אינה מקבלת את הצעת הפשרה בנוגע לעבודות הרכבת בשבת.

 

על פי נוסח הפשרה, 17 פרויקטים של עבודות לא יתבצעו במהלך השבת ואילו שלושה פרויקטים נוספים, שלגביהם נטען כי קיים חשש לחיי אדם באם יבוצעו בימי חול, יבוצעו בשבת. ואולם נציגי יהדות התורה בחנו מקרוב את שלושת הפרויקטים האמורים והגיעו למסקנה כי אין שום סיבה שלא לקיים בהם עבודות במהלך השבוע.

 

גורמים חרדיים במערכת הפוליטית אמרו היום כי "לא ייתכן שהרכבת היא זו שתקבע מהו פיקוח נפש ומה לא. אנחנו מדברים על עבודות בשבת שניתנה להם פרהסיה, ומשכך לא ניתן שלא להגיב על כך". עוד כועסים במערכת הפוליטית החרדית על ניסיונות המכונים בפיהם "ספין מצד רכבת ישראל" לטעון כאילו החרדים מביאים לשיבוש תנועת הרכבות במוצאי שבת: "אנחנו מדברים על עבודות התשתית בלבד, בדקנו והגענו למסקנה שישנן חלופות לביצוע העבודות גם בלי לחלל את השבת".

  

כאמור עמדה זו הובאה בצהריים לפני ראש לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, יואב הורוביץ המרכז את העניין. עוד נמסר מצד המפלגות החרדיות כי על לשכת נתניהו להציג את את בקשת הרכבת בצירוף חוות דעת של מהנדס רכבות חיצוני, לרבנים הראשיים לישראל והם יהיו אלה שיחליטו האם מדובר בפיקוח נפש או בספק פיקוח נפש ששניהם דוחים שבת.

 

אתמול עלתה דרישה מצד הסיעות החרדיות  לבטל במהלך השבת עבודות תחזוקה שונות. בכירי הרכבת הציגו 20 פרויקטים שונים מתוכן נטען שביטול 3 מהם עלול להביא לסכנה לציבור כיוון שביטולם ימנע תנועת כוחות הצלה במקרה הצורך. מנגד, הסיעות החרדיות ביקשו לבטל את כולן.

 

ממשרד רה"מ הבהירו אתמול בלילה ש"ש"בעקבות אי-דיוקים שפורסמו בתקשורת, פנה ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, למנכ"ל רכבת ישראל בעז צפריר, וביקש להיערך כך שלא ייגרם נזק לציבור הנוסעים. מנכ"ל הרכבת השיב שהוא ייערך כך שהנזק יהיה מינימלי - אם בכלל".

 

 

בצד הדברים ישנו זעם במערכת בקואליציה על דרישות המפלגות החרדיות שצצו במפתיע בשבועיים האחרונים אף שעבודות רכבת נעשות זה מכבר בשבתות. גורמים בקואליציה תקפו בימים האחרונים בחדרי חדרים את ראשי המפלגות החרדיות שמובילים את המאבק, כאשר ברור לכל שלאיש אין עניין ליצור משבר קואליציוני אמיתי ובוודאי שלא להפיל על כך את הממשלה. הטענה המרכזית בקואליציה היא שמהלך החרדים מחזק את מפלגות האופוזיציה ובראשן את "יש עתיד", ופוגע מאוד בליכוד.

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התבטא היום לראשונה בנושא, ובדיוק כפי שחוששים בכירים בליכוד לא תקף את המפלגות החרדיות, שאת היחסים עמן הוא מנסה לשקם, אלא את מפלגת השלטון: "ממשלת ישראל ממשיכה לעשות פוליטיקה על גבם של החיילים. אותה ממשלה שביטלה את השוויון בנטל עכשיו גם מבטלת קווי נסיעה ברכבת ומי שייפגעו מכך הם חיילי צה"ל ואזרחים שלא יהיה להם איך להגיע הביתה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x