שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

התעשייה האווירית שבנתה את עמוס 6 שהתפוצץ מתנערת מחלקה בפרשה

בתעשייה האווירית מוסרים הערב כי בניית הלוויין הושלמה והוא כבר הועבר לחברת SpaceX באתר השיגור. אלא שעיון בדוחות החברה מגלה שהיא אחראית עליו עד כניסתו למסלול בחלל - ורק אז הבעלות עליו תעבור לחברת חלל. התעשייה האווירית כבר קיבלה 162 מיליון דולר עבור הלוויין וטרם ברור מה יעלה בגורלם של 33 מיליון דולר נוספים

רעות שפיגלמן 19:5401.09.16
בתעשייה האווירית, מי שייצרה את הלוויין עמוס 6 שהושמד הערב (ה') בפיצוץ הרקטה באתר השיגור קייפ קנברל בפלורידה, מיהרו להתנער מחלקם בפרשה. אלא שהדוחות השנתיים האחרונים של החברה מלמדים שלמעשה האחריות שלהם ללוויין שהושמד קיימת על פי ההסכם עם חלל תקשורת, עד שזה נכנס למסלול בחלל.

 

על פי ההסכם בין חלל לבין התעשייה האווירית שנחתם בנובמבר 2012, התעשייה האווירית אחראית לפיתוח וייצור לוויין התקשורת עד "שתמסור אותו לבעלות חלל תקשורת במסלול בחלל, בתום בדיקות שייערכו לעמוס 6 בחלל". עוד על פי ההסכם בין השתיים, כפי שמתואר בדוחות הכספיים של החברה, התעשייה האווירית אמורה היתה לספק בין היתר גם ציוד קרקעי ושירותי תמיכה ותפעול במסלול עבור עמוס 6.

הלוויין עמוס 6 במהלך בנייתו הלוויין עמוס 6 במהלך בנייתו צילום: תעשיה אווירית

 

 

סכום ההתקשרות בין השתיים עמד על 195 מיליון דולר, לא כולל מע"מ ונכון לסוף 2015 קיבלה התעשייה האווירית 162 מיליון דולר מתוכם. בשלב זה לא ברור מה יעלה בגורלו של הסכום שטרם שולם - 33 מיליון דולר (כ-125 מיליון שקל).

 

מימין: יוסי וייס, מנכ"ל התעשייה האווירית ודוד פולק, מנכ"ל חלל תקשורת, בחתימת ההסכם לרכישת עמוס 6 מימין: יוסי וייס, מנכ"ל התעשייה האווירית ודוד פולק, מנכ"ל חלל תקשורת, בחתימת ההסכם לרכישת עמוס 6 צילום: תע"א

 

משך החיים של עמוס 6 היה אמור לעמוד על 16 שנים ועל פי ההסכם עם חלל, התעשייה האווירית היתה אמורה להכין לוויין גיבוי למקרה של תקלה, שבנייתו תמומן על ידי שתי החברות, אולם אם תפר החברה את ההסכם בדבר בניית לוויין הגיבוי שלא בהסכמת שני הצדדים, היא תהיה מחוייבת בפיצוי "משמעותי" לחלל - כך לשון ההסכם.

 

הימצאותו של לוויין חלופי יכולה היתה לאפשר לחלל להמשיך במהלך שתכננה. אלא שבאוקטובר 2014 עת החלה כבר תע"א בבנייתו של לוויין הגיבוי עמוס 6R, הודיעה חלל לתע"א לעצורת את בנייתו. הודעת חלל לתע"א נעשתה בשלב שבו טרם נדרשה חלל להשתתף בעלויות בנייתו.

 

התעשייה האווירית: "עומדים לשירות חלל בכל עניין"

 

מהתעשייה האווירית נמסר: "לוויין התקשורת עמוס 6 הינו הגדול והמתקדם שנבנה אי פעם במדינת ישראל. בניית הלוויין הסתיימה זה מכבר והוא הועבר לאתר השיגור לטובת שילוב עם המשגר של חברת ספייס X עימה התקשרה חברת חלל. צר לנו על אובדנו של הלוויין ואנו עומדים לשירותה של חברת חלל בכל עניין. תחום לוויינות התקשורת הינו אסטרטגי עבור התעשייה האווירית ועבור מדינת ישראל ואנו מקווים כי המדינה תמשיך לפעול לטובת שימור הידע בתחום והמשך ייצורם של לוויני תקשורת ישראליים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x