שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

החל מ-2019 חברת החשמל תקטין את צריכת הגז שלה לטובת תחנות כוח פרטיות

ההחלטה מגיעה בעקבות דרישת הממונה על ההגבלים העסקיים, בעקבות תלונות של תחנות כוח פרטיות שחששו שלא ישאר עבורם גז כדי לתפעל או להקים תחנות חדשות

ליאור גוטמן 18:5801.09.16

חברת החשמל תיקנה היום (ה) את אחד מסעיפי הסכם הגז שלה מול שותפות תמר, כך שבתחילת שנת 2019 היא "תפנה" מקום בצינור ההולכה היחיד שיש היום ולא תצרוך את כל הגז שקיים במערכת אותו היא התחייבה לרכוש. 

 

הדרישה לשחרור מקום בצינור הגיעה בשנה האחרונה לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים הזהיר את חברת החשמל שלא לרכוש גז מעבר למה שהיא זקוקה לו בפועל, וזאת בעקבות תלונות של תחנות כוח פרטיות שחששו שלא ישאר עבורם גז כדי לתפעל או להקים תחנות חדשות. כזכור, כלל הגז מגיע לישראל בצנרת בודדת של שותפות תמר, ועד שלא יתחברו מאגרי גז חדשים (לוויתן, כריש, תנין) כלל הביקוש נשען על יכולת ההובלה שם.

 

תחנת כוח של חברת החשמל תחנת כוח של חברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

חוזה הבסיס חברת החשמל נחתם בקיץ 2012 והוא כלל 2 אפשרויות של הגדלת כמות. חברת החשמל אכן מימשה חלק מהאפשרויות ולפי ההסכמים הקיימים סך צריכת הגז שלה היום מגיעה לכ-3.5 מיליארד מ"ק לשנה, עם אפשרות להעלות את זה לפי דרישה לעד 5 מיליארד מ"ק לשנה עם "רצפה" שלא תרד מ-3.6 מיליארד מ"ק. בשנת 2020 חברת החשמל אמורה לרדת בדרישות שלה לכ-3 מיליארד מ"ק לשנה, אולם כאמור בלחץ הממונה על ההגבלים הוסכם היום שהירידה החוזית תגיע בינואר 2019, כלומר שנה לפני המועד המקורי. המהלך אמור "לפנות" מקום בצנרת ההולכה הבודדת עבור תעשיה, תחבורה או תחנות כוח חדשות.

 

בסביבת תמר טוענים שהמהלך לא ישפיע עליהם כספית משתי סיבות. הראשונה היא שחוזה הבסיס של חברת החשמל, לרבות התמחור המקורי שלו, לא השתנה. שנית, כבר היום סל הדלקים של חברת החשמל מגיע לכ-47% גז טבעי (השאר ברובו פחם עם רסיסי אחוזים של סולר ומזוט) והגידול הטבעי במשק בכל מקרה יגדיל את הביקוש שלה גם מעבר למה שהוסכם "על הנייר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x