שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ש"ס דורשת מנתניהו לבטל את עבודות הרכבת המתוכננות לשבת

העבודות להוספת טרמינל לתחנת השלום בתל אביב מחייבות את חסימת איילון דרום למשך יותר מ-24 שעות - ולכן הן תוכננו לסוף השבוע; יו"ר סיעת ש"ס: "העבודות הן רמיסת קדושת השבת ברגל גסה ומהוות הפרה של ההסכם הקואליציוני"

ליאור גוטמן 18:5525.08.16
משבר פוליטי חדש נולד בשעות האחרונות (ה'): יו"ר סיעת ש"ס בכנסת יואב בן צור שלח מכתב בהול לרה"מ בנימין נתניהו במטרה למנוע את עבודות הרכבת שמתוכננות לשבת הקרובה. "סיעת ש"ס רואה בחומרה רבה את חילול השבת וההפרה הבוטה של הסטטוס קוו הדתי בחסות ובאישור של משרד התחבורה והעומד בראשו ישראל כץ", הוא כותב.

 

לדברי בן צור, עבודות הרכבת שמתוכננות לשבת הקרובה, הכוללות הוספת טרמינל חדש בתחנת הרכבת השלום בתל אביב, מפרות את ההסכמים הקואליציוניים. במסגרת העבודות, שמתוכננות למחר ומחרתיים, יוצבו במקום שני מבני ענק במשקל של יותר מ-500 טונות שישמשו כבסיס לרצפת הטרמינל החדש - שיאפשר מעבר מרציפי התחנה הישר אל גשר השלום מצדו הדרומי.

 

בעקבות העבודות ייסגר בסוף השבוע - החל מיום שישי בשעה 16:30 ועד למוצ"ש ב-20:30 - קטע הכביש בנתיבי איילון לכיוון דרום מתחת לגשר השלום. מועד העבודות נבחר בשל החשש מפגיעה בתנועת המכוניות והרכבות בשאר ימי השבוע.

 

תחנת רכבת השלום תחנת רכבת השלום צילום: שאול גולן

 

בן צור לעומת זאת מסרב להתרשם מהמאמץ שלא לפגוע ביכולת ההגעה לעבודה. "מבחינת הציבור הדתי בכלל וסיעת ס"ש בפרט, העבודות המתוכננות הן רמיסת קדושת השבת ברגל גסה ומהוות חציית קו אדום. לא למותר לציין כי הפרת הסטטוס קוו הדתי מהווה הפרה של ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין סיעת ש"ס לליכוד על כל המשתמע מכך", הוא כותב, וקורא לנתניהו למנוע לאלתר חילול שבת.

 

השר כץ הסביר לראשי המפלגות החרדיות כי חוות דעת משפטית אוסרת עליו להתערב ולהנחות בנושא ביצוע עבודות הרכבת בשבת. בשיחת ועידה עם יעקב ליצמן, משה גפני ואריה דרעי הבהיר כץ כי הדרך החוקית היחידה למנוע את העבודות בשבת היא ביטול ההיתרים על ידי שר העבודה, דבר שיחייב נימוקים מקצועיים, כולל עמדה חד משמעית של המשטרה שמזהירה ושוללת ביצוע העבודות ביום חול, או פנייה לראש הממשלה לקבלת החלטת ממשלה לפי סעיף 4/א שתנחה את חברת הרכבת לבטל את העבודות, שלא בהתאם לשיקולים מקצועיים.

 

מהרכבת נמסר בתגובה: "דחייה של עבודות הפיתוח והתחזוקה תוביל לפגיעה חמורה באופן ישיר בציבור הנוסעים, תגדיל משמעותית את העומס בכבישי ישראל ותגרום לדחייה מהותית בלוחות הזמנים לסיום פרוייקטי הענק הלאומיים לפיתוח תשתית הרכבות בישראל ובהם הקו המהיר בין תל אביב וירושלים וחנוכת רכבת העמק בעוד מספר שבועות.

 

"ביצוע עבודות הרכבת במהלך השבת נעשה בכפוף לכל דין, לאחר שכל בקשה למתן היתר לעבודה ביום המנוחה השבועי, מוגשת כדין, נבדקת באופן יסודי ומוקפד, ומאושרת על ידי הגורמים הרלוונטיים, בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה.

 

"הסטת עבודות התשתית מסופי השבוע לאמצע שבוע תביא לפגיעה חמורה באזרחי מדינת ישראל בכלל ובלקוחות רכבת ישראל בפרט, כאשר המשמעות היא עצירת תנועת הרכבות, מניעת השירות מכ-190 אלף נוסעי הרכבת ביממה באזור ת"א ויצירת פקקי ענק בכל עורקי התנועה הראשיים במדינה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x