שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שטייניץ בונה על הגז הטבעי - וצפוי לוותר על התקנת פילטרים בתחנה הפחמית בחדרה

במשק האנרגיה מעריכים כי שר האנרגיה ייישר קו עם האוצר שטוען כי העלות הכספית של התקנת הפילטרים גבוהה מדי - במיוחד בהתחשב במאגרי הגז הטבעי שיחוברו לחוף ויאפשרו ייצור חשמל בגז נקי יותר

ליאור גוטמן 23:3223.08.16

שר האנרגיה והתשתיות הלאומיות יובל שטייניץ עשוי להודיע מחר על שינוי עתידי בתמהיל סל הדלקים של חברת החשמל. לפיכך, ההערכות במשק האנרגיה הן ששטייניץ שוקל לוותר על התקנת פילטרים (סולקנים) ב-4 מתוך 6 יחידות הייצור הפחמיות שבחדרה, זאת במקביל להורדת היקף הייצור מפחם למינימום האפשרי.

כפי שנחשף בכלכליסט, משרד האנרגיה כבר הורה להפחית את השימוש בפחם בשנה הבאה בעוד כ-5%, זאת בנוסף על ההפחתה הנוכחית שכוללת ירידה של 15% בשימוש בפחם.

 

תחנת הכוח אורות רבין בחדרה תחנת הכוח אורות רבין בחדרה צילום: אלעד גרשגורן

 

התכנית המקורית הייתה להתקין פילטרים בכל ששת יחידות הייצור בחדרה, כאשר עד היום חברת החשמל השלימה התקנה של 2 מתוך 6 היחידות שמוצבות במקום. ביום חמישי דיווחה חברת החשמל בדו"ח הכספי שלה, שהיא מתכננת להשלים את התקנת 4 הפילטרים הנוספים עד סוף העשור. עם זאת, בכירים במשק האנרגיה מאמינים שעד שיוקמו הפילטרים מאגרי הגז החדשים (לוויתן, כריש, תנין) כבר יחוברו לחוף, ולכן אין טעם בהתקנה שלהם והעלות הכספית הנלווית למהלך המוערכת במיליארדי שקלים - מיותרת.

 

במידה ויחליט שטייניץ לוותר על התקנת הפילטרים החדשים בתחנת הכוח בחדרה ניתן יהיה לומר שמשרד האנרגיה מיישר קו עם משרד האוצר שטוען בשבועות האחרונים בדיוק את אותה טענה - שהעלות הכספית של הפילטרים גבוהה מדי, ושעד שתושלם ההתקנה מאגרי הגז החדשים יחוברו לחוף ויאפשרו ייצור חשמל בגז נקי יותר לשימוש.  

 

השאלה היחידה שנותרה כעת פתוחה היא מי ייכנס בנעלי חברת החשמל מבחינת היקף הייצור של תחנות הכוח הפחמיות. מדובר ב-1,440 מגה וואט, שהם כ-11% מכוח הייצור המקסימאלי של חברת החשמל. אפשרות אחת, שאותה משרד האנרגיה לא פוסל על הסף, היא להטיל על חברת החשמל להקים את היחידות ואז למכור אותם לשוק הפרטי. אפשרות שניה, אותה מעדיף האוצר, היא שהשוק הפרטי יקים את היחידות בשטחי חברת החשמל, אולם התפעול השוטף יהיה של חברת החשמל. ביניהם עומד המשרד להגנת הסביבה שמעדיף לסגור את היחידות לאלתר אפילו מבלי להפעיל אותן במינימום הנדרש. משרד הבריאות קרא אף הוא למשרד האנרגיה לסגור את היחידות במקום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x