$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל חברת החשמל לשעבר אלי גליקמן סירב להצעת עידן עופר להתמנות למנכ"ל צים

ברבעון הראשון של השנה רשמה חברת הספנות הנשלטת על ידי עידן עופר ירידה חדה בהכנסותיה. רפי דניאלי שביקש לפרוש מהתפקיד המנכ"ל בחודש ינואר האחרון ישמש כיועץ מיוחד לחברה לאחר שימצא לו מחליף

ליאור גוטמן ורעות שפיגלמן 07:0917.08.16

בימים האחרונים ניהלה חברת הספנות צים משא ומתן לשיבוצו של מנכ"ל חברת החשמל לשעבר אלי גליקמן לתפקיד מנכ"ל החברה. המגעים התקדמו בצורה חיובית אולם בסופו של יום החליט גליקמן שלא לקבל את התפקיד.

 

מנכ"ל החברה רפי דניאלי הודיע בינואר 2016 על רצונו לפרוש מתפקידו אך עד היום לא נמצא לו מחליף, ככל הנראה בשל מצבה הסבוך של החברה.

 

גליקמן כיהן כמנכ"ל חברת החשמל למשך 4 שנים (אפריל 2011 – אפריל 2015) כשבתקופתו רשמה החברה משבר דלקים חריף מפיצוץ צינור הגז המצרי.

 

אלי גליקמן. החליט שלא לקחת את תפקיד המנכ"ל אלי גליקמן. החליט שלא לקחת את תפקיד המנכ"ל צילום: עמית שעל

 

חברת החשמל נאלצה להסב את מתקני הייצור שלה לסולר, מה שגרם לזינוק בעלויות האנרגיה מ־13 מיליארד שקל לכ־20 מיליארד שקל, ועיקר כיסוי העלויות הגיע מכיס הציבור שסבל בזמנו מהתייקרות של כ־33% בתעריף החשמל.

 

גליקמן הודיע על פרישתו בספטמבר 2014 במחאה על כישלון הרפורמה בחברת החשמל ובלימתה "בדקה ה90" על ידי יאיר לפיד שכיהן אז כשר האוצר.

 

הוא טען כי החברה לא שולטת על ההכנסות שלה (תעריף החשמל נקבע חיצונית) ולא על חלק ממבנה ההוצאות שלה (הדלקים מפוקחים על ידי רשות החשמל והשכר מעוגן בהסכם קיבוצי). לכן מוטת השליטה של המנכ"ל מוגבלת ושאין לו עניין להמשיך בתפקיד המנכ"ל.

 

בעל השליטה בצים עידן עופר בעל השליטה בצים עידן עופר צילום: בלומברג

 

צים המוחזקת תחת חברת האחזקות קנון הולדינגס (32%) של עידן עופר, מתמודדת עם שנים לא פשוטות שחווה שוק הספנות העולמי. בהתאם לכך סיימה החברה את הרבעון הראשון של השנה עם ביצועים חלשים. שלושת החודשים הראשונים של 2016 התאפיינו בשפל היסטורי של מחיר ממוצע לדמי הובלת למכולה בודדת של 943 דולר למכולה, ירידה של רבע מהמחיר הממוצע לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

 

למרות שאין לכך אישור רשמי, פרסומים שונים עסקו בכך שדניאלי פורש לאחר 38 שנות קריירה בצים, בשל העובדה שלא הסתדר עם בעל השליטה עידן עופר. מנגד היו גם שטענו כי דניאלי עוזב משום שבעלי האג"ח של צים לא רצו שיישאר בחברה אחרי שהחברה ביצעה את הסדר החוב שני שלה ביולי 2014.

 

בצים סירבו להתייחס לידיעה. גליקמן מסר בתגובה כי "אכן פנו אלי בנושא תפקיד מנכ"ל צים אולם משיקולים שונים אני לא מועמד לתפקיד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x