בארץ

אורי יוגב: "נסיגה מהמכרז להפרטת תעש עלולה לגרום נזקים של מיליארדים"

במכתב שמנהל רשות החברות הממשלתיות שיגר לשר האוצר כחלון, הוא מבקש שיבהיר כי איננו רואה מניעה בקידום הליך ההפרטה. למכרז מתנגדים מנכ"ל האוצר והחשכ"לית

גולן חזני 11:2916.08.16

אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, מזהיר כי חברת תעש עלולה לקרוס, וכי נסיגה מהמכרז להפרטת החברה עלולה לגרום למדינה נזקים של מיליארדי שקלים. 

 

 

במכתב ששיגר הבוקר (ג') לשר האוצר משה כחלון, מבקש יוגב מכחלון להבהיר כי איננו רואה מניעה בקידום הליך ההפרטה. "ללא הבהרה כזו", טוען יוגב, "אין ביכולתה של הרשות לקדם את ההפרטה עד להשלמתה. השתהות בשלב קריטי זה מגדילה הסיכון לאי ההפרטה ואי עמידה ביעדי הממשלה, וטמציבה את תעש באי ודאות אשר לה השלכות עסקיות מהותיות".

 

יוגב טוען כי מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, דחה את הצעתו להיות חלק מצוות המו"מ למכירת תעש ואישר כי הצוות יכלול את יוגב, אמיר לוי הממונה על התקציבים באוצר ואתהיועץ המשפטי של משרד האוצר (כיום ממלא את התפקיד עו"ד אסי מסינג).

 

יוגב מציין במכתב כי רשות החברות עשתה את כל הפעולות שנדרשו ממנה ע"י הוועדה למכירת המניות, כולל פניה לרשות ההגבלים, פניה למשרד הבטחון להעמיק הבדיקה לגבי השלכות מכירת תעש לאלביט מערכות, וביצוע הערכת שווי חדשה לאחר שהתברר כי חברת פרומטיאוס שביצעה הערכת שווי קודמת, עבדה במקביל עבור חברה בת של אלביט.

 

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר שי באב"ד, מנכ"ל האוצר צילום: עמית שעל

 

יוגב מאשים את החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו בכך שלא העבירה שאלות מפורטות למשרד הביטחון כחלק מהפעילות של ועדת המכירה, כפי שהתבקשה. עבאדי-בויאנג'ו התנגדה לפני שבועיים בישיבת ועדת המכרזים יחד עם היועץ המשפטי של האוצר, להליך של רשות החברות לפתוח במו"מ מיידי עם אלביט על תנאי המכירה. הוא מאשים את ועדת המכרזים שמסכלת בחודשים האחרונים לדבריו כל נסיון לבצוע ההפרטה.

 

יוגב מגיב למכתב של באב"ד מה-4 באוגוסט, שבו הורה לעכב את ההפרטה עד לבירור השאלות בעניין ההשלכות של מכירת תעש לאלביט על השוק הבטחוני הישראלי, וטוען כי בניגוד לדברי באב"ד, השלכות אלה נבחנו עד תום. הוא גם טוען כי רשות החברות השיבה למבקר המדינה על כל השאלות שנשאלה בעניין המכרז. המבקר, יוסף שפירא, מכין דו"ח חריף נגד יוגב ורשות החברות בנושא המכרז.

 

יוגב חוזר ומציע שבאב"ד או עבאדי-בויאנג'ו יעמדו בראש צוות המו"מ מול אלביט ומזהיר: "להקפאת המו"מ עלולת להיות השלכות כבדות על החברה ומעמסה כבדה על תקציב המדינה. המדינה מימנה באופן מלא פרישה של 1,200 עובדי תעש בעלות של 1.5 מיליארד שקל. תעש הפסידה בשנת 2015 216 מיליון שקל, ונדרשת להשקעות של מאות מיליוני שקלים: הקפאת המכרז עלולה לגרום לדימום חוזר של החברה אשר עלול לגרום לקריסתה, או לדרוש הזרמה נוספת של מאות מיליוני שקלים מקוטפת המדינה", כותב יוגב ומציע לכחלון לקיים דיון דחוף בנושא בלשכתו.

 

מדובר למעשה בנסיון אולי אחרון של יוגב להציל את המכרז שגווע זה מספר חודשים לאור התנגדות מנכ"ל האוצר והחשכ"לית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x