$
בארץ

מדד חברי הכנסת: שמולי הכי חברתי, יש עתיד משתווה למחנה הציוני

לפי המדד שבודק דפוסי הצבעה על הצעות חוק כלכליות חברתיות, מרצ היא הסיעה הכי חברתית. הבית היהודי, הליכוד ויהדות התורה בתחתית

רוני זינגר 08:2510.08.16

ח״כ מיקי לוי מיש עתיד הוא המטאור החדש של המדד החברתי שמפרסם המשמר החברתי כמדי סוף מושב כנסת. לוי התברג במקום השלישי ברשימה המדרגת את חברי הכנסת לפי הצבעותיהם החברתיות וזאת לאחר שזינק מהמקום ה־15. לצדו של לוי במקום השלישי נמצאים גם דב חנין מהרשימה המשותפת ואילן גילאון ממרצ.

המדד החברתי מדרג את הח"כים על פי דפוסי ההצבעה שלהם במליאה על הצעות חוק כלכליות־חברתיות. דירוג חברי הכנסת עולה ככל שהם מצביעים יותר בעד חוקים חברתיים ונגד חוקים אנטי־חברתיים, ולהיפך. החישוב מתבצע באמצעות מערכת הקוד הפתוח "כנסת פתוחה", שפיתחה הסדנא לידע ציבורי.

 

הסיעה החברתית ביותר היא מרצ ואחריה המחנה הציוני ויש עתיד באותו הדירוג – לראשונה יש עתיד משווה מעמד חברתי מול המחנה הציוני.

 

 צילומים: בשמת איבי, עומר מסינגר, יובל חן, אלכס קולומויסקי, אוראל כהן, יואב דודקביץ'

 

חברי הכנסת האנטי־חברתיים ביותר שהגיעו למקומות האחרונים הם ח״כ יהודה גליק החדש יחסית (הליכוד), ח״כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יעקב אשר (יהדות התורה) מייקל אורן (כולנו) ונאווה בוקר (הליכוד). כך, גליק ובוקר הצביעו נגד הצעות חוק כמו העלאת קצבת הזקנה ומתן כיסוי ביטוחי לעובדים בתקופת עבודתם הראשונה. מנגד, שניהם וגם השר יריב לוין, המדורג אף הוא בתחתית, הקפידו להצביע יחד עם הקואליציה בעד הצעות חוק המסייעות לבעלי הון על חשבון הציבור, כמו החוק המאפשר בניית דירות יוקרה על חופי הים.

 

ח"כ איציק שמולי ח"כ איציק שמולי צילום: אלכס קומולויסקי

 

ח"כ איציק שמולי הוא הח"כ החברתי ביותר על פי המדד, בדיוק כפי שמוקם גם בבדיקה הקודמת בתום מושב החורף. אחריו ברשימה ח"כ חיליק בר, גם הוא שומר על אותו המקום שבו דורג במדד הקודם. מיקי לוי, שבמקום השלישי, הפך לאחד הח"כים הבולטים במושב הכנסת האחרון גם בזכות נוכחות כמעט מלאה והשתתפות פעילה מאוד בדיונים שבהם הוא לוקח חלק.

 

לוי הוא חבר הכנסת היחיד מסיעתו שנכנס לעשירייה הראשונה ואולם שלושה מחבריו לסיעה נכנסו לראשונה, לעשירייה השנייה - ח״כ חיים ילין, מאיר כהן ויעל גרמן.

 

ח"כ יהודה גליק ח"כ יהודה גליק צילום: אוהד צויגנברג

 

לעומת זאת אחוזי הנוכחות המינימליים של ראש יש עתיד יאיר לפיד שהגיע למקום ה־49 פגעו בסך הכל הכללי של מדד התנהגות הסיעה שלו בהצבעות. גם ראש המחנה הציוני יצחק הרצוג הגיע רק למקום ה־51 בשל היעדרויותיו מהצבעות, וכך גם ציפי לבני ועמיר פרץ שנעדרו מהצבעות רבות. הח"כית החברתית ביותר בקואליציה בפעם השנייה ברציפות היא מירב בן ארי (כולנו), ואחריה חברי סיעתה טלי פלוסקוב ואכרם חסון.

 

רכזת המחקר של המשמר החברתי מיכל עדן הסבירה כי "מטרת המעקב והסיקור של הצבעות השרים וחברי הכנסת היא ליצור לחץ ציבורי שיזכיר להם שהם נבחרו כדי לקדם חקיקה למען הציבור. פעמים רבות ח"כים מהקואליציה שמתברגים למקומות גבוהים הם אלה שמיעטו להצביע, אבל אנחנו נאבקים במשמעת הקואליציונית הגורפת שמונעת קידום חקיקה חברתית".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x