בארץ

אחרי 11 שנה בארגון - מנכ"ל קצא"א אייל כהן פורש מתפקידו

בתקופתו זכור אירוע פיצוץ צנרת הולכת הנפט הגולמי שבמהלכו נשפכו כ-5 מיליון טון נפט גולמי לשמורת הטבע עברונה, מציאות שהתגלגלה לכדי תביעות שטרם סולקו כנגד החברה

ליאור גוטמן 14:5308.08.16

מנכ"ל חברת קצא"א אייל כהן (44) הודיע היום (ב) על פרישתו. כהן עובד בקצא"א מזה כ-11 שנה, התחיל כסמנכ"ל כספים ומאז ינואר 2012 מכהן כמנכ"ל החברה.

 

כהן החל את שירותו הציבורי כרו"ח באגף החשב הכללי שם שימש כרכז משרדים כלכליים ותשתיות. במקביל שובץ לעבודה בקצא"א. במהלך תקופתו זכור אירוע פיצוץ צנרת הולכת הנפט הגולמי שבמהלכו נשפך כ-5 מיליון טון נפט גולמי לשמורת הטבע עברונה, מציאות שהתגלגלה לכדי תביעות שטרם סולקו כנגד החברה. כהן אמר שהייתה לו זכות להוביל את החברה הזו שמהווה אבן יסוד של משק האנרגיה הישראלי "בצד ההישגים הרבים חווינו לצערי גם פעילות בתקופות ביטחוניות מתוחות בדרום הארץ וכן אירוע סביבתי מורכב בעין עברונה. אופן ההתמודדות והטיפול באירועים אלו הוכיח את החוסן הפנימי והעוצמה של החברה", סיכם.

 

 

אסון דליפת הנפט בשמורת עברונה אסון דליפת הנפט בשמורת עברונה צילום: טל שחר

 

קצא"א הוקמה לפני כ-50 שנה כמיזם משותף לממשלות ישראל ואיראן במטרה להזרים דלקים מהמפרץ הפרסי ללקוחות בים התיכון. ההפיכה באיראן הפסיקה את השת"פ כאשר הבעלות על החברה נשארה לפחות "על הנייר" כשווה בין המדינות. מאז פועלת קצא"א תחת חוק הזיכיון שנולד כדי להסדיר את פעילותה. תוקף הזיכיון היה אמור לפוג בשנה הבאה והמדינה בחנה הארכה שלו, אבל ביקורת של בג"ץ רמזה שהמהלך לא יעבור. ברקע, איראן תבעה את ישראל בבוררות בינלאומית על חלקה בקצא"א ובשנה שעברה זכתה בפסק דין שמחייב את ישראל לשלם לה פיצוי של יותר ממיליארד דולר. אתמול פורסם בתקשורת שהבוררות בין הצדדים הסתיימה בכמיליון דולר בלבד, אולם בקצא"א ובסביבת האוצר טוענים שהם לא מכירים כזו פסיקה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x