$
בארץ

הצעת החוק המתוקנת של תאגיד השידור הציבורי אושרה במליאה בקריאה שנייה ושלישית

על פי התיקון, מועד תחילת השידורים יידחה ל-30 באפריל 2017, תוך מתן אפשרות לשר התקשורת ושר האוצר להקדים זאת ל-1 בינואר 2017. מליאת הכנסת התכנסה הלילה בפעם האחרונה למושב הקיץ והעבירה שורת חוקים בהם חוק הספאם וחוק ערוץ הכנסת

רוני זינגר 09:3404.08.16
הכנסת אישרה לפנות בוקר את הצעת החוק המתוקנת של תאגיד השידור הציבורי, בקריאה שנייה ושלישית. ניסוח התיקונים נמשך אתמול לאורך שעות הבוקר והצהריים בוועדת הכלכלה שאישרה לבסוף את החוק ובהמשך כאמור גם אושר במליאת הכנסת.

 

על פי תיקון החוק, מועד תחילת השידורים יידחה ל-30 באפריל 2017, תוך מתן אפשרות לשר התקשורת ושר האוצר להקדים זאת ל-1 בינואר 2017. בנוסף, מינואר 2017 תפעל הנהלת התאגיד מירושלים, ב-1 ביולי 2017 יהיה מעבר של רוב עובדים לבניין הקבע ועד 1 ביוני 2018 כל עובדי התאגיד, למעט יחידות שוליות, יעברו למשכנם הקבוע בירושלים. שר האוצר, באישור ועדת הכלכלה, יהיה רשאי להורות על עיכוב תשלומים המועברים לתאגיד. הסכומים ששר האוצר יהיה ראשי להטיל בשל כל עיכוב בהליך המעבר לירושלים יהיה: בעד חודש ראשון של עיכוב 2 מיליון שקל ובכל חודש נוסף של עיכוב במעבר לירושלים הסכום יעלה ב-2 מיליון שקל נוספים עד למקסימום של 10 מיליון שקל והסכומים יהיו מצטברים. עוד נקבע כי התאגיד ידווח לוועדת הכלכלה על ההתקדמות במעבר לירושלים אחת לחודשיים, החל מינואר 2017.

 

מושב הכנסת. ארכיון מושב הכנסת. ארכיון צילום: אמיל סלמן

 

שורה ארוכה של הסתייגויות שהגישו חברי האופוזיציה נדחו. ח"כ אילן גילאון (מרצ) דיבר בטרם אישור החוק ואמר כי הוא "מבקש סליחה ומחילה מהמאפרות, הצלמים והעורכים, נערת המים והמגישים שנשארו ברשות הישנה ואלה שהתקבלו לתאגיד החדש ולא התחילו עבודתם. סליחה מהיוצרים אחרי חמישה עיכובים. היתה פה ציניות, חוסר התחשבות וחוסר כבוד. סליחה מהשידור הציבורי שלא יושלם עד שהתתערבויות הפוליטיות יסתיימו".

 

41 חברי כנסת תמכו בהצעה, 3 התנגדו, 6 נמנעו.

 

בתוך כך, הלילה התכנסה מליאת הכנסת בפעם האחרונה למושב הקיץ ושורה ארוכה של חוקים אושרו בקריאות ראשונות, שניה ושלישית, עד לשעה ארבע לפנות בוקר.

בין החוקים שאושרו: המלצות ועדת שטרום או בשמן הרשמי: הצעת חוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל אושרו בקריאה ראשונה ויידונו במושב הכנסת הבא, ככל הנראה בוועדת הכספים, לקראת אישורן הסופי בעוד מספר חודשים.

 

חוק הספאם של ח״כ מיקי רוזנטל אושר סופית ולפיו נקבע כי ייאסר על כל גוף באשר הוא לשלוח מסרונים ושיחות מוקלטות ללא אישור הלקוח. רוזנטל מסר בעניין כי "הטלפון האישי שלנו אינו המרחב הציבורי. החדירה השיטתית לסלולרי שצמוד אלינו בכל דקה הפכה למכת מדינה בלתי נסבלת. המטרד הזה יפסק. מעתה, מי שיפיץ ספאם מבלי שקיבל אישור מפורש מאתנו, יסתכן בתביעה בגובה 1,000 שקל -10,000 שקל מכל אחד מן הנמענים”.

 

בתחום הבנקים אושרה סופית הצעת החוק הדורשת מבנקים להודיע מראש על סניף שהם עומדים לסגור, זאת לאור תופעת הולכת ונרחבת של סגירת סניפים ומעבר לפעילות דיגיטלית.

 

עוד אישרה הכנסת סופית את חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. מטרת הרשות החדשה הינה לעודד ולהגדיל את היקף המימוש של מיזמים להתחדשות עירונית ולהאיץ את ביצועם. בתוך כך, תהיה אחראית הרשות לאתר אזורים עירוניים בנויים המתאימים להתחדשות עירונית ולהכין תכניות וכן תסייע להתארגנות דיירים לשם מימוש וקידום מיזמי התחדשות עירונית. לצד זאת, תלווה הרשות את בעלי הדירות במתחמי התחדשות עירונית, במטרה להגן על זכויותיהם ולמנוע מצבים של כפייה או ניצול שלהם מצד יזמים, מארגני עסקאות ועוד. בין היתר, תגבש הרשות רשימה של קבלני ביצוע, מנהלי מיזמים, מתכננים ושמאים העוסקים בהתחדשות עירונית ונמצאו כעומדים בתנאי סף שקבעה הרשות, תגבש ותפרסם באופן נגיש חומרי הסברה והדרכה לציבור, לרבות נוסחים מומלצים להתקשרות עם יזמים או מארגנים בעסקאות להתחדשות עירונית, וכן תמנה ותעסיק יועצים חברתיים לליווי הדיירים במהלך קידום המיזמים.

 

גם חוק ערוץ הכנסת השנוי במחלוקת עבר, ובו הסעיף הקובע כי גוף השידור שישדר את ערוץ הכנסת לא יכלול ״פגיעה חמורה בכבוד הכנסת״.

 

הצעת חוק פרטית הדורשת ייצוג הולם של בעלי מוגבלויות בגופים ציבוריים של ח״כ איציק שמולי וח״כ יואב קיש עברה סופית גם היא. על פי הצעת החוק גופים ציבוריים יחוייבו בלפחות 5% ייצוג הולם של עובדים בעלי מוגבלויות. החוק יחול על גוף שמעסיק לפחות 100 עובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x