$
בארץ

עובדי נמל אשדוד לא יקבלו שכר בונוס על השביתות

הוועד ביקש לחלק פרמיות שהגיעו לעובדים בעת ששבתו ב־2012–2013, אף שהממונה על השכר הורה שלא לשלם להם מעבר לשכר הבסיס

ליאור גוטמן 06:4701.08.16

ועד עובדי נמל אשדוד חטף אתמול מכה מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, שקבע כי העובדים אינם זכאים לקבל פרמיות בתקופה בה התרחשו בנמל עיצומים ושביתות. זאת במציאות בה בתי הדין לעבודה מואשמים לא פעם בהבנה מוגזמת מדי של צורכי עובדי המגזר הציבורי.

 

הקביעה נוגעת להפסקות עבודה של סקטור התפעול וסקטור הציוד שנרשמו ב־2012 וב־2013, בזמן שיו"ר הוועד היה אלון חסן, אז הורה הממונה על השכר לא לשלם לעובדים ששבתו מעבר לשכר הרגיל, כלומר שלא מגיעים להם בונוסים ופרמיות — תוספות שכר למי שתפוקת עבודתו גבוהה מהמכסה.

יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר אלון חסן יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר אלון חסן צילום: עמית שעל

 

עובדי נמל אשדוד טענו כי "בסקטורים השונים לא נקטו עיצומים, ולכל היותר מדובר באי ביצוע זניח של חלק מהמשימות". עם זאת, מבדיקת הנמל עולה שבסקטור התפעול נרשמה ירידה של 28%–45% ואילו בענף הציוד הפער נע בין 37%–68%, תלוי במשמרת.

 

בפסק הדין של סגן נשיאת בית הדין לעבודה השופט אילן סופר נקבע כי "ככלל, עובד אינו זכאי לקבל שכר בזמן שביתה או עיצומים" ולכן השורה התחתונה היא ש"השכר הראוי הוא בהתאם לחישובים שנערכו על ידי החברה ללא הכללת הפרמיות".

 

המחזור של נמל אשדוד עומד על 1.1 מיליארד שקל, והוצאות השכר עומדות על 518 מיליון שקל, כלומר 47% מתוך המחזור.

 

הנמל הוא השני בטבלת שיאני השכר ברוטו לעובד, עם השכר ממוצע של 27 אלף שקל ברוטו לחודש. במקום הראשון נמצא נמל חיפה עם 28.3 אלף שקל ברוטו לחודש.

 

על פי הערכות הנמל, 500 מתוך 1,300 עובדי הנמל שבתו, והפסידו בין 600 לאלף שקל למשמרת, כלומר מעצם פסק הדין חסך הנמל 1.5 מיליון שקל מאי תשלום בכל משמרת שביתה. לכן, החסכון מאי תשלום הפרמיות נאמד בכמה עשרות מיליוני שקלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x