$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

יו"ר קצא"א: לעצור את מכירת חלקה של המדינה בדוראד

ארז כלפון, מקורבו של שר האוצר שהתמנה לאחרונה ליו"ר קצא"א, מתנגד למכירת אחזקותיה בתחנת הכוח דוראד, אף שהמדינה טוענת שאין לה אינטרס להחזיק במתחרה של חברת החשמל. החברה הגישה לאחרונה בקשה להכפלת ייצור החשמל

ליאור גוטמן 06:4701.08.16

יו"ר קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) הנכנס ארז כלפון רוצה לעצור את מכירת חלקה של המדינה בחברת דוראד אנרגיה המחזיקה בתחנת הכוח הפרטית השנייה בגודלה במדינה. חברת קצא"א ,המחזיקה ב־37.5% ממניות דוראד אנרגיה, היא בעלת האחזקות הגדולה ביותר בה.

 

 

 

ארז כלפון ארז כלפון צילום: יותם פרום

כלפון שימש בשנה החולפת כראש המטה של שר האוצר משה כחלון, ובין השנים שוררים יחסי עבודה טובים.

 

ב־2014 ביקש משרד האוצר (תחת השר והפקידות הקודמים) למכור את חלקה של קצא"א (שמפוקחת על ידי המדינה) בחברה בטענה ששוק החשמל עומד בפני כניסה לתחרות עזה בין חברת החשמל לבעלי תחנות כוח פרטיות.

 

כפועל יוצא מכך, למדינה אין שום אינטרס להחזיק יותר משליש מתחנת כוח שמתחרה בחברת החשמל ומשרתת בעיקר לקוחות פרטיים ולא את הציבור.

 

מכירת אחזקותיה של קצא"א בדוראד אנרגיה אף עלתה בשבועות האחרונים לדיונים במשרד האוצר במסגרת גיבוש חוק ההסדרים האחרון, אולם באורח פלא הנושא כלל לא הוזכר בטיוטת החוק, וזאת ללא סיבה נראית לעין.

 

אלי אסולין מנכ"ל דוראד אלי אסולין מנכ"ל דוראד צילום: עדי הלמן

 

בין בעלי דוראד אנרגיה מתנהלות בימים אלו תביעות הדדיות בנוגע להאשמות על פעילות מרמה לכאורה של משיכת כספים או ניפוח חשבוניות שלא לצורך, כך שייתכן ששורת התביעות תבריח בכל מקרה משקיעים חדשים.

 

בינתיים חידשה הנהלת דוראד אנרגיה את בקשתה להקים תחנת כוח פרטית שנייה בשטח התחנה הקיימת, כאשר הספק התחנה החדשה הוא 700 מגה־ואט — גידול של יותר מ־80% בכוח הייצור של החברה. החברה הגישה לאחרונה סקר חיבור חדש לחברת החשמל שנועד לבדוק אם תוספת של 700 מגה־ואט תוכלו לעבור לרשת הארצית ומשם ללקוחות חדשים של החברה.

 

עד היום החזיקה דוראד אנרגיה תוכניות צנועות יותר להקמת תחנת כוח שנייה בהספק של כ־500 מגה־ואט בלבד, אולם לאחרונה החליט משרד האנרגיה לפסול הקמת תחנת כוח פחמית שנייה באשקלון בבעלות חברת החשמל.

 

שתי התחנות היו אמורות לעשות שימוש באותו קו מתח, אבל ברגע שמשרד האנרגיה פסל את הקמת התחנה הפחמית, דוראד אנרגיה הרוויחה קו הולכת חשמל "נקי" ממתחרים, המאפשר לה לייצר ולהזרים יותר חשמל.

 

אם חברת החשמל תיענה לבקשתה של דוראד אנרגיה, החברה תהפוך ליצרנית החשמל הפרטית הגדולה במדינה.

 

דוראד אנרגיה החלה לפעול במאי 2014 והיא מפיקה כיום כ־850 מגה־ואט. התחנה מוחזקת על ידי קצא"א (37.5%), זורלו הטורקית (25%), אדלטק (18.75%) וקבוצת דורי (18.75%), מתוכם כ־9% על ידי חברת אלומיי. בין לקוחותיה נמצאים חברת מקורות, משרד הביטחון, הבנקים לאומי והפועלים, אסם, רשת פתאל והתעשייה האווירית.

 

מקצא"א נמסר בתגובה: "מאז כניסתו לתפקיד בוחן ארז כלפון בצורה עניינית ומקצועית כמה סוגיות הקשורות לפעילותן של קצא"א ודוראד, בסיוע גורמים מקצועיים וביניהם משרד האוצר. בין יתר הסוגיות נבחנת גם סוגיית אחזקות קצא"א בתחנת הכוח דוראד. ההחלטה הסופית בנושא תתקבל בדירקטוריון החברה, על בסיס שיקולים מקצועיים וכלכליים". בנוסף אישרה דוראד כי הגישה בקשה להגדיל את כמות החשמל שהיא מייצרת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x