$
בארץ

עוד סעיף בחוץ: ההקלות על ייבוא מוצרי חשמל נותרו מחוץ לחוק ההסדרים

לאחר שהופעלו לחצים מצד השחקנים החזקים בענף מוצרי החשמל עבר הסעיף שמטרתו להגדיל את התחרות - לחקיקה רגילה; גם סעיף שמטרתו לאפשר לאנשים פרטיים להעניק הלוואות האחד לשני - נותר מחוץ לחוק

עמרי מילמן 13:5331.07.16

סעיף נוסף יצא מחוק ההסדרים, שנועד להקל על ייבוא מוצרי חשמל במטרה להגדיל את התחרות בשוק. הסעיף יצא מחוק ההסדרים וכעת אמור להיות מקודם בחקיקה רגילה, תחת הלחץ של השחקנים החזקים היום בשוק מוצרי החשמל.

 

על הצעת החוק שכעת יצאה מחוק ההסדרים ותקודם בחקיקה נפרדת יבואני מוצרי חשמל לא יידרשו לקבל אישור ממשרד התשתיות על כך שהם עומדים בתנאים הקבועים בחוק הנוגעים ביעילות האנרגטית אלא יסתפקו בהצהרה כי הם עומדים בתקנים הבינלאומיים.

 


 

במקביל יוגדלו סמכויות הפיקוח של אגף זה במשרד האנרגיה בכדי לוודא כי היבואנים שמצהירים כי הם עומדים בדרישות באמת עושים זאת.

 

היום בדיקת היעילות האנרגטית נעשית במכון התקנים במקביל לביצוע בדיקות אחרות לעמידה בתקנים המחייבים כמו תקני בטיחות, הספק וכו' על בסיס בדיקה זו נותן המשרד אישור עמידה בדרישות האנרגיה.

 

לפי האוצר תהליך של אישור טרום ייבוא אורך זמן רב, תורם לעלויות המושתות על יבואנים, ומהווה פעמים רבות חסם עבור יבואנים קטנים ובינוניים, שמתקשים לעמוד בעלויות העודפות הנובעות מכך כמו עלויות איחסון, מימון, ביטוח, כוח אדם הנדרש לטיפול בבירוקרטיה וכו'. באוצר טוענים גם כי דרישה זו לאישור מוקדם שלוקחת זמן ממושך גורמת לאיבוד הרלוונטיות של יבוא מקביל שכן הוא מבוסס על הזדמנויות עסקיות. כל זה מגדיל את הריכוזיות בשוק מוצרי החשמל ומייקר את העלויות ליבואנים. כאמור כעת חקיקה זו תתקדם באופן עצמאי, ולא חלק מחוק ההסדרים שמחייב את הקואליציה לתמוך בחוקים כחלק מאישור התקציב.

 

שר האוצר, משה כחלון שר האוצר, משה כחלון צילום: עומר מסינגר

 

גם פלפורמת הלוואות בין אנשים פרטיים - נותרה בחוץ

 

מלבד סעיף זה גם הפיקוח על פלטפורמות P2P של הלוואות בין אנשים פרטיים יצאה מחוק ההסדרים וכעת תקודם בנפרד וכן מהלכים נוספים כמו הקמת מכללות טכנולוגיות חדשות או איסור על מנהלי מחלקות לעסוק ברפואה פרטית - שכעת עוד לא ברור מה עלה בגורלם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x