$
בארץ

הממשלה אישרה את ההמלצות המרוככות להגברת התחרותיות בין הבנקים

לפי הצעת החוק, הבנקים הגדולים ימשיכו להחזיק לבדם בחברת שב"א, המחזיקה את תשתית תקשורת הסליקה וגובה עמלות מנופחות

עמרי מילמן 13:5331.07.16

הממשלה אישרה היום, פה אחד, את ההמלצות המרוככות של ועדת שטרום להגברת התחרותיות בבנקים; זאת, לאחר שמשרד האוצר ריכך בצורה משמעותית שני סעיפים מרכזיים בהמלצות.

 

הסעיף הראשון שרוכך נוגע לתשתית המקשרת בין מנפיקים של כרטיסי אשראי לסולקי הכרטיסים. כיום התקשורת בין הצדדים נעשית רק באמצעות חברת שב"א, שבבעלות ארבעת הבנקים הגדולים. מאחר שכל גוף פיננסי המנפיק כרטיסי אשראי נדרש להיעזר בשירותי התקשורת של חברת שב"א, הבנקים הגדולים המחזיקים בחברה מנצלים את המצב וגובים עבור השירות עמלות גבוהות.

 

בהמלצות המקוריות של ועדת שטרום נקבע כי כל גוף פיננסי הנזקק לשירותי החברה יוכל להחזיק חלק בתאגיד, ואף החזקה לא תעלה על שיעור של 10%.

כדי להבטיח שלא תהיה שליטה דה פקטו של הבנקים, אף נקבע כי החזקת אמצעי שליטה מעל לשיעור של 10% לא תקנה למחזיקים זכויות מעבר לזכויות בשיעור של 10%.

 

הוועדה גם המליצה להעניק לנגידת בנק ישראל את הסמכות לקבוע את המחיר ואת תנאי המכירה של אחזקות הבנקים בחברה אם לא תהיה הסכמה בין הבנקים לבין חברות האשראי על הדברים, ואם הנגידה תחליט כי התנאים שהבנקים מציבים כמוכרים אינם סבירים.

 

כל אלו הופיעו גם בתזכיר החוק המקורי שהופץ בתחילת החודש, אולם בהצעה שתעלה היום לאישור הממשלה הורד חלק זה בהמלצות הוועדה ובמקומו נכנסה הצהרה כללית על כך שחברת שב"א תוכל לספק שירותים לחברות האשראי שיופרדו מבעלות הבנקים ולשחקנים החדשים שיקומו. בהצעת החוק לא מדובר על שינוי הבעלות בחברה, שאמורה להיות משמעותית ביותר בכל הנוגע לעמלות המשולמות לבנקים.

 

שינוי נוסף שנעשה ברגע האחרון בהמלצות הוועדה נוגע להיקף ההנפקה שמותר לכל בנק לבצע עבור כל חברת כרטיסי אשראי. על פי המלצות הוועדה, כמות כרטיסי האשראי שבנק יוכל להנפיק לחברת אשראי לא תעלה על 40% ממספר כרטיסי האשראי שהנפיק הבנק בכללותו. הצעת החוק המקורית קבעה כי הבנקים ייאלצו לעבוד עם שלוש חברות אשראי לפחות. כלומר, בבנק הפועלים למשל, רק 40% מכלל הכרטיסים המונפקים ללקוחות יוכלו להיות של ישראכרט, רק 40% של ויזה וכו'. גם בנק דיסקונט לא יוכל להנפיק יותר מ־40% לכל חברה, כולל כאל. כך למעשה הבטיחו ההמלצות המקוריות שכל בנק יספק כרטיסי אשראי של שלוש חברות האשראי.

 

אולם ההצעה שתעלה מחר לאישור הממשלה קובעת שעל כל בנק להתקשר עם לפחות חברת כרטיסי אשראי אחת לצורך הפקה ותפעול של כרטיסי חיוב שהוא מנפיק, ומגביל את ההנפקה מחברה אחת ל־52% מכמות הכרטיסים שמנפיק הבנק. בנקים שאינם עוסקים בעצמם בהנפקה של כרטיסי אשראי יידרשו להתקשר עם שתי חברות לפחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x