$
בארץ

ישראל וקפריסין סיכמו: עד ספטמבר יגובש הסכם מסגרת לפיתוח מאגרי גז משותפים

רה"מ נתניהו דן הערב עם עמיתו הקפריסאי על פיתוח שדות הגז אפרודיטה וישי. מוקדם יותר הודיעו דלק ואבנר כי יחזרו להתמודד על מכרזים לחיפוש גז בקפריסין

ליאור גוטמן 23:5424.07.16

לשכת ראש הממשלה הודיעה לפני זמן קצר (א') כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס נועדו הערב ושוחחו על מגוון נושאים שקשורים לפיתוח משק האנרגיה הזר והמקומי והזר.

 

כזכור, כלכליסט חשף ביום חמישי האחרון שבכירים מהממשל הקפריסאי יגיעו לישראל כדי לדון על פיתוח מאגרי גז משותפים. לשכת רה"מ חידדה הערב כי "שני הצדדים דנו בנושא היוניטיזציה (הסדרת פיתוח המאגרים) הנוגע לשדות הגז אפרודיטה וישי וסיכמו שעד ספטמבר 2016 שרי האנרגיה של ישראל וקפריסין יפעלו כדי לסכם את הדיונים בנושא".

 עוד נמסר שבמסגרת פיתוח מקורות האנרגיה בחלק המזרחי של הים התיכון, הסכימו שני המנהיגים שפתרון הנושאים הנתונים במחלוקת בין קפריסין לבין טורקיה יאיץ "במידה רבה את קצב הפיתוח של פרויקטים עתידיים, אשר יקודמו בהתאם למשפט הבינלאומי, מה שיחזק את היציבות באזור".

 

דלק ואבנר חוזרות לחפש גז בקפריסין

 

בתוך כך, שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר הודיעו היום (א') כי יחזרו להתמודד על מכרזים לחיפוש גז בקפריסין. לפי הדיווח של דלק ואבנר, הן הגישו הצעה לממשלת קפריסין לפיתוח של רישיונות ימיים לחיפוש גז.

 

 

בעל השליטה בדלק יצחק תשובה בקידוח תמר בעל השליטה בדלק יצחק תשובה בקידוח תמר צילום: משה בנימין

 

למרבה ההפתעה, דלק ואבנר לא ניגשו למכרזים באי עם שותפתן האמריקאית נובל אנרג'י, ולפי הדיווח הוקם קונסורציום "הכולל את דלק ואת Limited Oil Capricorn", חברת-בת בבעלות מלאה של Cairn PLC Energy - חברת גז ונפט ציבורית, הרשומה בבורסת לונדון ו"עוסקת בחיפוש, פיתוח והפקה של נפט וגז טבעי ומשמשת כמפעילה בנכסי נפט וגז במים עמוקים במקומות שונים בעולם", לשון הודעת החברות.

 

 

כבר לפני ארבע שנים נרשמה נהירה של חברות גז ישראליות לקפריסין, אולם מרבית החיפושים העלו חרס או נגדעו כבר בשלב הצהרת הכוונות.

 

בדלק מסרו הערב ש"ההצעות שמוגשות למשרד האנרגיה הקפריסאי נבחנות על בסיס פרמטרים טכניים ומסחריים שונים. ההודעה על ההצעות הזוכות צפויה במהלך החצי הראשון של 2017". יצוין כי דלק (יחד עם נובל אנרג'י ובריטיש גז) מחזיקה היום במאגר הגז הקפריסאי היחיד שהתגלה עד כה - מאגר "אפרודיטה".

 

רציו רכשה רישיון נפט בגינאה עם אקסון מובייל

 

בתוך כך, שותפות הגז רציו דיווחה אף היא היום על חבירה לגופים זרים במטרה לאתר מאגרי גז ונפט חדשים. לפי רציו, "נחתם הסכם, עם חברת ESSO, חברת-בת של ענקית האנרגיה אקסון מובייל, לרכישת 25% מזכויות רישיון נפט שממוקמם בגינאה, וזאת בכפוף לאישורים רגולטורים שונים. ההודעה באה בהמשך לכוונת השותפות לחפש מאגרי נפט חדשים בלפחות 4 מדינות: מלטה, אירלנד, הפיליפינים וגיאנה הסמוכה לונצואלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x