שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עובדי חברת החשמל ישיבו 180 מיליון שקל על חריגות שכר

החברה הגיעה להסכם עם ההסתדרות והאוצר וההחזר יגיע ממשכורות הבונוס. בין השאר נקבע שהוצאות האש"ל ותוספות שכר המנהלים יחתכו, ותשלום השעות הנוספות יגדל

ליאור גוטמן 07:1021.07.16

הסאגה המתמשכת בחריגות השכר של עובדי חברת החשמל הגיעה השבוע לסיומה. החברה סגרה באופן סופי את הסכם חריגות השכר מול הנהלת החברה, ההסתדרות ומשרד האוצר, לאחר שבמאי בית המשפט קבע שאכן קיימות חריגות. בניגוד לפרסומים, עובדי החברה יחזירו כ־180 מיליון שקל ולא כ־300 מיליון שקל, כשחלק מהחריגות יקובעו מאוגוסט הקרוב כתוספת שכר. 

 

 

 

יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל צילום: אוראל כהן

 

ההסכם הסופי שהגיע לידי "כלכליסט" מכיל בתוכו מספר נדבכים, כשהסעיף הראשון הושג בעקבות דרישת האוצר ל"מיצוי יום עבודה", במסגרתו העובדים יחתימו כרטיס בכל יום עבודה. עד היום חלק מהשעות דווחו עצמאית. עוד נקבע שיעדי התפוקה שנקבעו בהתאם לכל תפקיד יועלו ב־30%.

 

כדי להקל על רוע הגזרה, האוצר הסכים לתגמל כל עובד ב־175% על כל שעת עבודה מעבר ל־8 שעות, בעוד היום העובדים קיבלו 125% על השעתיים הנוספות, ו־150% מהשעה הנוספת השלישית ואילך.

 

הסוכריה הזו אולי תעזור לעובדים לבלוע גם את הגלולה המרה הבאה בנוגע להוצאות האש"ל והכלכלה. אלו יחתכו ב־25%, וכך יוחזרו לקופת החברה כ־45 מיליון שקל. קיזוז נוסף של 2%–4% יתבצע בתוספות שכר מנהלים.

 

סעיף נוסף קבע שמי שמונה לתפקיד חדש עד אוקטובר 2013 יעבוד לפי 70 שעות נוספות גלובליות, במקום 98 שעות כיום. לאחר התאריך לא יהיו זכאים להטבת שעות גלובליות.

 

החזר חריגות השכר יגיע מקיזוז של 0.4% מתוספת של 1% לשכר העוברים, אותו הם אמורים לקבל החודש בשל ההסכם הקיבוצי שחל במשק. שאר הכסף יוחזר תוך קיזוז המשכורת בתקופה של 36 חודשים, אולם הוא יעשה רק ממחצית משכורת הבונוס ולא מהשכר השוטף. עוד נקבע שתחילת ההחזר יחול כבר מחודש אוגוסט.

 

באוצר נלחמו על עצם ההכרה בחריגות השכר, אבל בישורת האחרונה נראה שהחליטו לוותר על חלק מהכסף.

באוצר סירבו להתייחס לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x