$
בארץ

המסים לבעלי הכנסות נמוכות יופחתו, מס החברות יירד לשפל היסטורי

כחלון ונתניהו סיכמו כי מס החברות יירד ב-2% ויעמוד על 23% בשנת 2018. לפי ההערכות, אובדן ההכנסות למדינה יהיה 2.6 מיליארד שקל בשנה

עמרי מילמן 20:4519.07.16

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר כחלון סיכמו הערב (ג') על הפחתה נוספת במס החברות בשיעור של 2% על פני השנתיים הקרובות - לשיעור של 23%

 

מס החברות עומד כיום על 25%, אחרי שבשנה שעברה הופחת בשיעור של 1.5%. ב-2017 יעמוד שיעור המס על 24% וב-2018 על 23%. הפחתה זו תביא את מס החברות לשיעור נמוך באופן היסטורי. אובדן ההכנסות בשלב זה מוערך ב-1.6 מיליארד שקל, זאת אף על פי אומדני האוצר מצביעים כרגע לא יוותרו עודפי תקציב עד סוף השנה.

 

 

מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון צילום: עמית שאבי

 

מטרת הפחתת מס החברות היא לעודד את פעילות החברות בתקווה שזו תשפר את הצמיחה המדשדשת. אמנם השבוע הכפילה הלמ"ס את אומדן הצמיחה לרבעון הראשון של השנה מאומדן ראשוני של 0.8% לאומדן של 1.7% אך עדיין מדובר בשיעורי צמיחה נמוכים מאד במונחים שנתיים, שמבטאים למעשה צמיחה אפסית לנפש.

 

עוד סיכמו השניים על ריווח חלק ממדרגות מס ההכנסה, מה שמהווה בפועל הפחתת מס. כך, השכר נתון הנמצא היום במדרגת מס אחת יירד למדרגת מס נמוכה יותר.

על פי הסיכום, מאחר ותחזית ההכנסות עודכנה באופן שמרני יותר מכפי שקיווה כחלון, מס ההכנסה יופחת ברמה כזו שתקטין את הכנסות המדינה במיליארד שקל. על פי התוכנית יופחתו מדרגות המס לשכבות הנמוכות ואילו לשכבות הבינוניות והגבוהות יישמרו או יעלו מדרגות המס כך שהפגיעה בהכנסות ממסים לא תעלה על מיליארד שקל. התכנון המקורי של כחלון היה להפחית את המסים בהיקף כולל של כ-3 מיליארד שקל 

 

מדרגת המס המקסימלית תרד מ-48% ל47% בכדי ליצור הלימות עם מס החברות המופחת, כדי לא למשוך בעלי שכר גבוה להקים חברות ארנק שיאפשרו להם לשלם פחות מס (שכן אם מס חברות בתוספת מס דיבידנד שעומד על 25-30% יהיו נמוכים יותר ממס ההכנסה השולי, כל בעלי ההון יברחו לאפשרות זו). אולם כדי לקזז את ההפחתה יעלו באוצר את מס הייסף המוטל על הכנסות הגבוהות מ-800 אלף שקל בשנה משיעור של 2% לשיעור של 3%.

 

מי שמרוויח 6,000 ירוויח עוד 29 שקל, מי שמרוויח 9,500 שקל ירוויח עוד 66 שקל, מי שירוויח עד 15 אלף שקל ירוויח עוד 155 שקל , מי שירוויח 20 אלף שקל בחודש ירוויח עוד 75 שקלים, מי שירוויח 41 אלף שקל, יפסיד 33 שקלים מי שמרוויח 53 אלף שקל דווקא ירוויח עוד 83 שקלים. מלבד אלו יגדל מס הייסף ב-1% על בעלי משכורות של מעל 60 אלף שקל בחודש שיידרשו לשלם עוד 200 שקל מס.

 

ברקע, משרדי הממשלה מקדמים כעת גם הפחתת מסים על קניין רוחני שיפותח בארץ מתוך מטרה למשוך חברות בינלאומיות. על פי הצעת החוק שנחשפה ב"כלכליסט" , חברות ענק יידרשו לשלם 6% מס על ההכנסות במקום שיעורים של 9%-16% כפי שמעניק היום החוק לעידוד השקעות הון וכן 4% על דיבידנדים. חברות קטנות יותר (עם הכנסות שקטנות מ-10 מיליארד שקל) ישלמו 12% מס הכנסה ו-4% מס על הדיבידנד.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x