$
בארץ

הפרקליטות חוזרת בה: משחררת 4 מדירות משפחת הרב מצגר שנתפסו

פרקליטות מחוז ירושלים דרשה לחלט רכוש בשווי 20 מיליון שקל - בין השאר דירות וחשבונות בנק; בעקבות פניית באי כוחו של הרב הראשי לשעבר, הסכימה המדינה לשחרר חלק מהנכסים

זוהר שחר לוי 19:3819.07.16

הפרקליטות חוזרת בה היום (ג') מדרישתה לתפוס לצורך חילוט את כל נכסיו של הרב הראשי לשעבר יונה מצגר ושל ילדיו במסגרת כתב האישום המייחס לו קבלת שוחד. "לעת הזו תפוסים בידיה של המאשימה נכסים וכספים בשווי הנמוך משמעותית משווי רווחי העבירות שהפיק הרב", נכתב לבית המשפט.

 

בתחילת השבוע פורסם ב"כלכליסט" כי פרקליטות מחוז ירושלים דורשת לחלט רכוש בשווי 20 מיליון שקל של הרב מצגר כשהרכוש כולל דירות של ילדיו, דירה שלו וכן חשבונות בנק, קרן השתלמות ופוליסות ביטוח.

 

נגד הרב הראשי לשעבר הוגש כתב אישום בחודש אוקטובר האחרון המייחס לו עבירות חמורות של שוחד, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה. לפי האישום, הרב מצגר קיבל שוחד שעה שכיהן כרב הראשי לישראל בסכום של כ-8 מיליון שקל שמתוכם נטל לכיסו כ-5 מיליון שקל.

 

לאחר שבמסגרת החקירה המשטרתית נתפס הרכוש של מצגר ושל ילדיו, פנו לפני כחודשיים סנגוריו, עוה"ד טל גבאי ויהודה פריד, לבית המשפט בדרישה לשחרר את הרכוש שנתפס לדבריהם בהיעדר סמכות. לפי הסנגורים, מדובר בפגיעה קשה בזכות הקניין של הרב. לשיטתם, לפי כתב האישום הרב מצגר נטל לכיסו 5 מיליון שקל מכספי השוחד ולעומת זאת הרכוש שהוחרם ובקשת החילוט נוגעים לנכסים ששוויים מגיע לידי כ-20 מיליון שקל. "אין סמכות לחלט נכסים ששוויים גבוה משווי רווח העבירות בהן מורשע הנאשם", כתבו השניים לבית המשפט.

 

בטרם התקיים דיון בבקשה בפני שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אריה רומנוב, הודיעה הפרקליטות על החלטה לשחרר 4 מהדירות שנתפסו, הרשומות על שם ילדיו של הרב מצגר. "הפרקליטות", כך כתבו נציגיה, עוה"ד דניאל ויטמן ונועה ברה"ד, לבית המשפט, "ערכה לאחרונה מספר בדיקות בנוג לנכסים והיא מסכימה לשחרר את התפוסים".

 

יונה מצגר יונה מצגר צילום: אלכס קולומויסקי

"עתה", נכתב עוד, "לאחר שחרור התפוסים הנזכרים לעיל, שווי התפוסים שיוותרו בידי המשיבה אינו מגיע כדי היקף העבירה ולכן גם תפיסת כל הנכסים לא תאפשר חילוט מלא שווי העבירה... לעת הזו, תפוסים בידיה של הפרקליטות נכסים וכספים בשווי הנמוך משמעותית משווי רווחי העבירות שהפיק הרב מצגר". יחד עם זאת מבהירה הפרקליטות כי תפיסת הנכסים והחזקתם נעשתה בסמכות ולא כפי שנטען.

 

בעוד יומיים יפגשו הצדדים לדיון בפני השופט רומנוב, לאור דרישת סנגוריו של מצגר לשחרר גם את הדירה הרשומה על שמו של הרב ורעייתו וכן מאות אלפי שקלים שהוחזקו בחשבונות הבנק של השניים. "המשך תפיסת החשבונות, בהם כספים שצברו במהלך השנים הרב ורעייתו כחוק וביושר, הינו בבחינת ענישה ופגיעה בלתי מידתית ברב ובבני משפחתו", אמרו בצוות ההגנה.

 

באי כוחו של מצגר, עוה"ד גבאי ופריד מסרו: "החלטת המדינה לשחרר את הנכסים מהווה רוח גבית משמעותית לטענתנו לפיה הנכסים נתפסו מראש בחוסר סמכות ובחוסר פרופורציה. מצער שהדבר לא נעשה זה מכבר ללא צורך בעתירה לבית המשפט".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x