$
בארץ

לאומי: 500 עובדים הסכימו לפרוש, מאות נוספים ב"רשימת המתנה"

היעד של תוכנית ההתייעלות בבנק, שקיבלה את אישור הפיקוח, עומד על 700 פורשים; בלאומי מצפים להשלים את המהלך עד סוף השנה

רעות שפיגלמן 17:4919.07.16

בנק לאומי הצליח להשלים כ-70% ממכסת העובדים שנדרש להחתים על פרישה מוקדמת מרצון; מתוך יעד של 700 עובדים שאמורים לסיים עבודתם בבנק במסגרת תוכנית ההתייעלות, שקיבלה את אישור המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, כ-500 עובדים כבר נענו למהלך וחתמו על הסכם פרישה. במקביל, ל"כלכליסט" נודע כי הבנק ריכז "רשימת המתנה" של עובדים שהביעו נכונות לפרוש אך אינם מחוייבים לה, אליה נרשמו מאות עובדים - מעבר למכסה שנקבעה לבנק. בבנק מצפים להשלים את המהלך עד סוף 2016.

 

מדובר על היענות יחסית גבוהה של העובדים, שתומרצו על ידי הבנק בקבלתו של מענק נוסף בגובה של כ-25,000 שקל עבור מי שיירשם לתוכנית עד סוף ספטמבר הקרוב, בכפוף להתחייבות לפרישה. מה לאומי מציע לכל העובדים? אחת משתי החלופות הבאות: לעובדים שלהם פנסיה צוברת (עובדי דור ב', כ־55% מכלל העובדים) יינתנו פיצויי פרישה בגובה של עד 270% ביחס לשכר האחרון שלהם כפול שנות עבודתם בבנק, ולעובדי הבנק שלהם פנסיה תקציבית (עובדי דור א', כ־45% מכלל העובדים) מוצעת פנסיית גישור בגובה של 70%. כך למשל עובד בן 60 יוכל לצאת לפנסיה לפני גיל 67, ובמהלך 7 השנים עד להגיעו לגיל הפרישה במשק הוא יזכה ל-70% משכרו מדי חודש.

 

היקף פיצויים של עד 270% נשמע מפתה, אך לא בהכרח משתלם, במיוחד לא לעובדים צעירים יחסית המשתכרים בשכר ממוצע. למעשה, ככל שעובד צעיר יותר, הפרישה פחות כדאית עבורו. לעובד עם וותק של 35 שנות עבודה, שמשתכר בין 17-20 אלף שקל בחודש, פיצויים של 270% שקולים לשכר של שלוש עד לארבע שנות עבודה - אחרי ניכוי המס. ולכן, עובד שנותרו לו כעת מעל שלוש שנות עבודה, מפסיד כסף אם נענה להצעת הפרישה. לכן ניתן להבין שצ'ופר של 25 אלף שקל לעובד שמשתכר בשכר ממוצע המאפיין את המערכת הבנקאית - הוא לא מה שיכריע את הכף עבורו, ואולי רלוונטי רק עבור אלה שרחוקים שלוש או ארבע שנות עבודה מגיל הפרישה.

 

 

מימין מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ויו"ר ועד עובדי הבנק מירי רובינו מימין מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ויו"ר ועד עובדי הבנק מירי רובינו צילומים: יונתן בלום, יובל חן

 

באשר לרשימת ההמתנה, ל"כלכליסט" נודע כי לפי שעה עובדים שטרם הביעו נכונות להירשם לתוכנית הפרישה יכולים לעשות זאת, אולם הבנק לא מתחייב כלפיהם בשלב זה שהצטרפותם לתוכנית הפרישה תתאפשר- זו נוכח רשימת ההמתנה. ככל שרשימת ההמתנה לא תבשיל לכדי 200 עובדים, עובדים נוספים יוכלו להירשם, אך כאמור מאות עובדים הביעו רצון להצטרף אליה.  

 

גורמים במערכת הבנקאית ציינו כי ייתכן שבבנק מעוניינים לשדר לפיקוח על הבנקים תמונת מצב אופטימית, בתקווה שהפיקוח יאשר ללאומי מכסת פרישה גבוהה מ-700 עובדים.

 

לאומי הוא הבנק הראשון שקיבל את אישור הפיקוח על הבנקים לבצע תוכנית התייעלות כוללת רב-שנתית. בנקים נוספים כמו דיסקונט והפועלים צפויים להגיש לפיקוח על הבנקים את מתווה ההתייעלות שלהם עד סוף 2016.בלאומי הצהירו על נכונות להיענות לפרישה מוקדמת של 700 עובדים, כאשר הבנק מעוניין לסיים את תוכנית הפרישה עד סוף 2016. יחס היעילות שהציג לאומי לרבעון הראשון השנה הוא 74%. ההערכות הן כי פרישה מרצון של 700 עובדים תביא לשיפור מוערך של כ־2% ביחס היעילות של הבנק. נתון זה אינו מספיק לכשעצמו על מנת לשפר את יעילות הבנק ולכן הבנק גם צפוי להניע מהלכים ארגוניים ותפעוליים נוספים שייסעו לו להשתפר בהיבט זה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x